Panele fotowoltaiczne są obecnie wysoce sprawne. W optymalnych warunkach nasłonecznienia pracują z bardzo wysoką wydajnością. Liczy się zarówno intensywność promieniowania, jak i kąt padania promieni słonecznych na powierzchnię paneli fotowoltaicznych. Jak więc je zamontować, by uzysk energii w ciągu roku był jak największy? Sprawdź, jakie nachylenie paneli fotowoltaicznych jest najlepsze.
Aby otrzymać maksymalny uzysk energii z paneli fotowoltaicznych, ich powierzchnia musi być skierowana w stronę słońca przez jak najdłuższy czas w ciągu dnia. Jak powszechnie wiadomo, słońce nieustannie przesuwa się po niebie, a jego dokładny ruch obserwowany przez człowieka zależy od położenia (szerokości geograficznej) oraz dnia (pory roku). W Polsce występują bardzo wyraźne różnice w długości dnia i ruchach słońca pomiędzy latem a zimą. Dlatego też znalezienie optymalnego kąta nachylenia paneli fotowoltaicznych wcale nie jest takie proste. Przy jego ustalaniu należy brać pod uwagę przede wszystkim:
Warto zapamiętać, że nachylenie paneli fotowoltaicznych powinno być zawsze dobierane indywidualnie.
Uniwersalne, idealne nachylenie paneli fotowoltaicznych nie istnieje, ponieważ musi być dobierane do określonych warunków. Dzięki zaawansowanym symulacjom da się obliczyć optymalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych dla danego punktu geograficznego – czyli taki, który zapewni maksymalny uzysk energii w ujęciu rocznym. Ze względu na brak możliwości przewidzenia warunków pogodowych zawsze będą to jednak wyniki przybliżone. Co więcej, ze względu na stopień skomplikowania takich obliczeń zwykle po prostu szacuje się odpowiednie nachylenie paneli fotowoltaicznych na podstawie dostępnych danych oraz wiedzy i doświadczenia fachowca.
Bardzo ważny jest również kierunek ustawienia paneli fotowoltaicznych. Zwykle najkorzystniejsze jest ich skierowanie wprost na południe. Niewiele gorsze rezultaty zapewnia też ustawienie na południowy wschód lub południowy zachód – to bowiem po południowej stronie nieba słońce przebywa najdłużej, niezależnie od pory roku. Czasami korzystne jest również ustawienie paneli fotowoltaicznych na osi wschód-zachód. Wówczas największa produkcja energii elektrycznej przypada na poranek i wieczór, a nie na środek dnia.
Oczywiście optymalne nachylenie paneli zmienia się wraz z porami roku. Latem słońce przesuwa się wysoko nad horyzontem, dlatego korzystniejsze będzie niemal płaskie ustawienie paneli. Czasami nawet montuje się panele fotowoltaiczne ułożone na płasko lub pod kątem 10-15 stopni w miejscach, w których produkcja energii ze słońca jest potrzebna głównie latem (np. na dachach domków letniskowych czy przyczep campingowych).
Zimą natomiast słońce podróżuje po nieboskłonie znacznie niżej. Aby „złapać” jak najwięcej jego promieni, najkorzystniej jest zastosować duży kąt nachylenia, nawet rzędu 60 stopni. Jak widać, są to bardzo duże różnice, dlatego dla zapewniania optymalnego działania instalacji fotowoltaicznej przez cały rok trzeba wybrać nachylenie, które znajdzie się gdzieś pomiędzy tymi wartościami.
W Polsce instalacje fotowoltaiczne montuje się najczęściej pod kątem 30 stopni. Jest to jednak uśrednienie, ponieważ dość duże różnice w zakresie wędrówek słonecznych występują nawet pomiędzy południem i północą kraju. Na południu częściej stosuje się nachylenie 20-30 stopni, podczas gdy na północy może ono być wyższe, nawet powyżej 40 stopni. Sporo zależy również od tego, kiedy inwestor chce uzyskać więcej energii z fotowoltaiki – latem czy zimą.
W praktyce to dach inwestora zwykle ma największy wpływ na ustawienie modułów fotowoltaicznych. Najkorzystniejszy jest bowiem po prostu montaż instalacji zgodnie z jego spadkiem i kierunkiem. Tak naprawdę każdy kąt nachylenia dachu jest odpowiedni – nawet spadek rzędu 60 stopni nie spowoduje wyraźnych strat w zakresie uzysku energii. Jeśli dach jest płaski, stosuje się podkonstrukcję wsporczą, która zapewni optymalne ustawienie modułów.
Jeśli zależy Ci na maksymalnie wydajnym działaniu instalacji fotowoltaicznej, warto zadbać o każdy detal, począwszy od doboru wszystkich komponentów. Niezwykle istotny jest również prawidłowy projekt instalacji i montaż paneli fotowoltaicznych. Obniż rachunki za prąd niemal do zera i ciesz się niezależnością. Eksperci Erato Energy pomogą Ci dobrać wszystkie parametry konstrukcji, łącznie z optymalnym kątem jej nachylenia. Dowiedz się więcej o naszej ofercie i uzyskać odpowiedzi na swoje pytania – zapraszamy do kontaktu!