fbpx
 

Fotowoltaika

Pompy ciepła

Magazyn energii

 

Gdzie montować pompę ciepła

Pompa ciepła, dokładnie tak jak inne kotły grzewcze, służy do podgrzewania ciepłej wody użytkowej oraz zasilania centralnego ogrzewania w Twoim domu. Jej moc, aby pracowała wydajnie i efektywnie, powinna być dobrana do energooszczędności budynku oraz sposobu funkcjonowania jego domowników. Przy doborze pompy ciepła warto więc przeprowadzić rzetelny audyt domu i zaufać w tej kwestii specjalistom, ponieważ pompę należy dobrać tak, aby jej moc nie była za niska. Wybór zbyt małej pompy skutkować będzie jej ciągłą pracą na wysokich obrotach, co podniesie koszt jej bieżącej eksploatacji, a decydując się na wymianę źródła ciepła chcemy przecież zmniejszyć koszty ogrzewania, a nie je zwiększyć. Wśród najpopularniejszych pomp ciepła należy wymienić: gruntowe, powietrze-powietrze oraz powietrze-woda. Ta ostatnia, ze względu na łatwość montażu, a także brak konieczności przeprowadzania remontów i ciężkich prac budowlanych, jest obecnie najchętniej wybieranym produktem wśród rozwiązań grzewczych.

Wokół działania pomp ciepła typu powietrze-woda, ich opłacalności oraz wydajności narosło wiele mitów, które nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości. Przyjrzyjmy się więc niektórym z nich:

pompa nie pracuje w niskich temperaturach

Klimat w Polsce od wielu lat się ociepla i nie widujemy już tak srogich zim, jak jeszcze kilkanaście lat temu. Nie zmienia to faktu, że przez kilka tygodni o ujemnej temperaturze wciąż chcesz, by Twoje źródło ciepła pracowało wydajnie, a temperatura w domu była dokładnie taka, jaką ustawisz. Bez obaw, pompa ciepła powietrze-woda LG Therma V Monobloc nie zawiedzie nawet w temperaturze -25 stopni Celsjusza.

pompa i ogrzewanie elektryczne to to samo

Co prawda pompa ciepła do wytworzenia ciepła potrzebuje energii elektrycznej, jednak większość energii cieplnej pobiera z otoczenia, dzięki temu jest znacznie bardziej wydajna niż kotły do ogrzewania elektrycznego. Z pompą ciepła z 1 kWh energii elektrycznej pobranej z sieci uzyskasz aż 4 kWh energii grzewczej, dlatego nie należy mylić pomp ciepła z rozwiązaniami, które generują ciepło w oparciu wyłącznie o prąd.

pompa jest nieekonomiczna i zużywa dużo prądu

Należy pamiętać, że pompa ciepła produkuje 4 razy więcej energii cieplnej, niż pobiera energii elektrycznej. Im większe zapotrzebowanie na ciepło, tym większe będzie zużycie urządzenia. Rozwiązaniem na tańsze użytkowanie pompy ciepła jest inwestycja w instalację fotowoltaiczną, dzięki której wyprodukujesz własny prąd ze słońca. Dobierając moc instalacji do swoich potrzeb, obniżysz rachunek za prąd niemal do zera.

koszt innych paliw jest niższy niż koszt prądu

Ta teza mogła być prawdziwa jeszcze kilka miesięcy temu. Przy obecnej sytuacji ekonomiczno-gospodarczej ceny paliw wciąż idą w górę i nic nie wskazuje na to, by ten trend miał się w najbliższym czasie zatrzymać. Koszt energii elektrycznej też oczywiście wzrasta – jednak im wyższa cena samego prądu, tym bardziej opłacalne staje się posiadanie własnej instalacji fotowoltaicznej. Wybierając dobraną parę rachunek za prąd oraz ogrzewanie to ten sam rachunek, znacząco niższy niż przy wyborze tradycyjnych kotłów na paliwa.

pompa wymaga drogiego, corocznego serwisowania

Urządzenie to, jak każdy kocioł grzewczy, do zachowania gwarancji wymaga przeprowadzania corocznych serwisów. Coroczny przegląd przeprowadzony musi zostać przez Autoryzowanego Serwisanta Producenta, wcale nie jest droższy od serwisu dla innych kotłów czy klimatyzacji i wynosi kilkaset złotych. Coroczny serwis urządzenia zapewni nam sprawną pracę pompy ciepła przez lata. Co ważne, autoryzowane serwisy pomp ciepła LG muszą zapewnić reakcję na zgłoszenie serwisowe maksymalnie w ciągu 24 godzin od jego podjęcia.

dopłaty do pomp ciepła warunkowane są zarobkami

To prawda, że program dotacji o nazwie Czyste Powietrze jest ograniczone progami zarobkowymi i nie każdy może je otrzymać. Inaczej jednak ma się sytuacja z programami Moje Ciepło (przeznaczone dla domów w budowie), Mój Prąd oraz możliwością odliczenia ulgi podatkowej – taką dotację może otrzymać każdy właściciel domu jednorodzinnego. Pompa ciepła, ze względu na swoją energooszczędność jest też często wspierana dotacjami lokalnymi ze środków gminnych, w ramach programów mających na celu polepszyć jakość powietrza.

Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej

     

    Ile trwa montaż pompy ciepła powietrze-woda?

    Zazwyczaj montaż trwa około 2-3 dni, a po zakończeniu instalacja zostaje nastawiona i odebrana przez Autoryzowany Serwis Producenta. Pompa ciepła powietrze-woda jest najmniej inwazyjna ze wszystkich pomp, jeśli chodzi o wymianę źródła ciepła w istniejącym domu jednorodzinnym, ponieważ pozwala na wymianę istniejącego kotła z uniknięciem remontów i ciężkich prac budowlanych. Z czego składa się zestaw pompy LG Therma V Monobloc i jak wiele miejsca zajmuje? Przede wszystkim z jednostki zewnętrznej, która musi zostać postawiona na zewnątrz budynku, możliwie najbliżej kotłowni. Jednostka LG zbudowana jest jako all-in-one, co oznacza, że wszystkie najważniejsze do działania pompy komponenty znajdują się w obudowie jednostki zewnętrznej. Wielkość jednostki zewnętrznej to ok. 120 cm szerokości, ok. 30 cm głębokości oraz 80 – 130 cm wysokości (w zależności od mocy urządzenia). Wewnątrz kotłowni oprócz grupy pompowej oraz niezbędnych materiałów połączeniowych instalujemy dwa zbiorniki – buforowy (100 l) oraz ciepłej wody użytkowej (300 l). Pompa nie wymaga wymiany grzejników ani prowadzenia przewodów poza obszar kotłowni, współpracuje dobrze zarówno z instalacjami grzejnikowymi oraz ogrzewaniem podłogowym.

    Niezależnie, czy decydujesz się na wybór ogrzewania w nowobudowanym domu jednorodzinnym czy planujesz wymienić dotychczasowy kocioł grzewczy w budynku istniejącym – pompa ciepła jest produktem, który spełni Twoje oczekiwania, zarówno pod względem estetyki, jak i wydajności w działaniu. Pompa ciepła powietrze-woda jest nie tylko ekologiczna, ale również ekonomiczna w bieżącej eksploatacji. Jeśli zależy Ci na obniżeniu kosztów ogrzewania – wybierz pompę ciepła. Chcesz oszczędzić jeszcze więcej? Postaw na dobraną parę, czyli pompę ciepła + fotowoltaikę.

     

    Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej

      Kontakt