Co to jest fotowoltaika, instalacja fotowoltaiczna?
Jest to zestaw urządzeń, który pozwala zamienić promieniowanie słoneczne w energię elektryczną. Fotowoltaika w postaci własnego systemu skutecznie obniży wysokość rachunków za energię elektryczną niemal do zera i przy jednorazowej inwestycji, pozwoli czerpać zyski przez długie lata.
Głównymi i podstawowymi elementami zestawu
fotowoltaicznego są:
Panele (moduły)
fotowoltaiczne
Panele (moduły) fotowoltaiczne generują energię elektryczną bezpośrednio z padającego na nie światła dziennego
Inwerter
(falownik)
To urządzenie, które służy do przekształcenia produkowanego w panelach fotowoltaicznych prądu stałego na prąd zmienny, o parametrach umożliwiających zasilenie
Okablowanie
i zabezpieczenia
Sużą do połączenia paneli i inwertera w działającą i sprawną instalację fotowoltaiczną. Systemowa podkonstrukcja służy do bezpiecznego montażu i użytkowania paneli
Co jest potrzebne oprócz paneli?
Przy pomocy inwertera oraz odpowiednich zabezpieczeń, energię wytwarzaną przez panele (prąd stały) można przekazać dalej, w formie prądu zmiennego. Prąd zmienny płynie w wewnętrznej instalacji elektroenergetycznej w obiekcie i całej sieci niskiego napięcia.
Wyprodukowana energia zostanie wykorzystana na potrzeby bieżącego zużycia prądu, a jej nadmiar – wprowadzony do sieci elektroenergetycznej.
A co z nadmiarem energii?
Nadmiar energii, który został wprowadzony do sieci zlicza licznik dwukierunkowy, a następnie bilansuje się w stosunku do zużycia energii elektrycznej. Należy pamiętać, że panele produkują energię w czasie dnia, stąd energia ze zwiększonej produkcji zostanie wprowadzona do sieci. Energia ta jednak do nas wraca, zawsze kiedy tego potrzebujemy.
Najłatwiej używając obrazowego przykładu: nadwyżki wprowadzone do sieci w lecie, odbierzemy w zimie, kiedy dostęp do światła dziennego mamy mniejszy, a nasze zużycie rośnie.