fbpx
 

Fotowoltaika

Pompy ciepła

Magazyn energii

 

Obniż koszt swojej instalacji

Korzystna cena fotowoltaiki, to szybki zwrot. Z dotacjami zyskasz jeszcze więcej.

Instalacja fotowoltaiczna się opłaca i czas zwrotu z inwestycji jest niezwykle szybki. Doskonale o tym wiemy, dlatego dokładamy starań, by cena naszych instalacji była niezwykle atrakcyjna. Jednak jest jeszcze lepiej, gdy można skorzystać z programów czy ulg, które sprawią, że koszt samej instalacji będzie jeszcze niższy. Na szczęście temat odnawialnych źródeł energii jest niezwykle popularny, a co za tym idzie – możesz skorzystać z dedykowanych programów oraz ulgi podatkowej.

 

Program Mój Prąd

Dofinansowanie dla mikroinstalacji fotowoltaicznych, przeznaczony dla osób fizycznych wytwarzających prąd na własne potrzeby, które zawarły umowę kompleksową z OSD (Operatorem Sieci Dystrybucyjnej, czyli Zakładem Energetycznym). Obejmuje instalacje fotowoltaiczne o mocy od 2 do 10 kWp, przeznaczone dla potrzeb budynków mieszkalnych. Dotacja jest zwolniona z podatku PIT. Program działa od 2020 roku, zakończone zostały już 3 nabory. Obecny nabór Mój Prąd 4.0 trwa od 15.04.2022 roku i obejmuje instalacje fotowoltaiczne, magazyny energii, systemy zarządzania energią oraz pompy ciepła.

Kwota dotacji: do 20500 złotych

Program Czyste Powietrze

Założeniem programu jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych wśród budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Aby przystąpić do programu, należy wymienić nieefektywne źródło ciepła na paliwo stałe na nowoczesne i spełniające obecne normy, na przykład pompę ciepła. Dotacja wynosi do 30 000 złotych dla podstawowego poziomu dofinansowania oraz do 69 000 złotych dla podwyższonego poziomu. W zakresie dodatkowych przedsięwzięć, które można objąć programem znajduje się między innymi fotowoltaika.

Kwota dotacji: 5000 złotych.

 
 

Ulga termomodernizacyjna

Montując fotowoltaikę możesz skorzystać z ulgi podatkowej, przy rocznym rozliczeniu podatku PIT. Ulga obejmuje wiele przedsięwzięć termomodernizacyjnych, również montaż pompy ciepła. Z ulgi można korzystać mimo skorzystania z programu dofinansowania, ale tylko w odniesieniu do kosztów, które nie zostały rozliczone w ramach tego programu. Jak to działa? Od swojego dochodu za rok podatkowy odejmujesz kwotę faktury za instalację fotowoltaiczną. I dopiero ta kwota obciążona będzie podatkiem dochodowym. Jak prosto przeliczyć, ile zaoszczędzisz? Wystarczy, że przemnożysz kwotę faktury razy procent podatku. Masz 6 kolejnych lat podatkowych, żeby odliczyć ją aż do wydanej przez Ciebie wartości.

Kwota odliczenia: do 53 000 złotych.

Lokalne programy dofinansowań

Dostępnych jest wiele możliwości złożenia wniosku o dofinansowanie lub finansowanie instalacji opartych na odnawialnych źródłach energii. Możesz skorzystać z lokalnych programów dofinansowania, ustalanych samodzielnie przez Powiat, Gminę lub Miasto.Informacji możesz szukać na stronach instytucji przyznających finansowanie oraz aktualnościach w swoim regionie. Pełną wiedzę na temat lokalnych programów dofinansowania instalacji fotowoltaicznych, ich warunków, czasu trwania oraz wysokości wypłat, posiadają nasi Doradcy. Chciałbyś dowiedzieć więcej? Umów się na rozmowę już dziś.

Kwota dotacji: indywidualna.

Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej

    Kontakt