fbpx
 

Fotowoltaika

Pompy ciepła

Magazyn energii

 

Montaż w gospodarstwie

Instalacja dla gospodarstwa rolnego jest niezwykle opłacalna, ponieważ czas zwrotu z inwestycji wynosi nawet mniej niż 3 lata – i to przy założeniu, że ceny prądu utrzymają się na obecnym poziomie. Każdy rolnik odczuł już wzrost rachunku z energię elektryczną i nic nie wskazuje na to, by w najbliższych latach ten trend miał się zmienić. Najprostszym rozwiązaniem, by obniżyć koszt prowadzenia gospodarstwa jest inwestycja we własną instalację fotowoltaiczną, która pozwoli samodzielnie produkować prąd na jego potrzeby. Jak wygląda montaż fotowoltaiki w gospodarstwie?

Najczęściej instalacje z przeznaczeniem dla potrzeb gospodarstwa wykonywane są w następujący sposób:

wolnostojąca instalacja gruntowa

Najczęściej wybierane rozwiązanie, gdy dachy zabudowań gospodarczych są posadowione niekorzystnie wobec kierunków świata. Rozwiązanie to, ze względu na wolnostojącą konstrukcję pozwala na skierowanie modułów fotowoltaicznych bezpośrednio na południe. Instalacja na gruncie znacząco ułatwia też utrzymanie jej w czystości, ponieważ można ją umyć bezpośrednio z poziomu ziemi. Jeśli w gospodarstwie natomiast poruszają się osoby nieupoważnione bądź zwierzęta, należy rozważyć instalację ogrodzenia wokół instalacji.

dach skośny, blacha trapezowa oraz płyta warstwowa

Są to dwa najpopularniej występujące pokrycia budynków gospodarczych, na których można zamontować instalację fotowoltaiczną (o pokryciach, na których nie zamontujemy instalacji przeczytasz w dalszej części). Montaż jest szybki, szczelny i bezpieczny, z użyciem systemowej podkonstrukcji, która montowana jest wyłącznie do warstwy poszycia dachu. Instalacje na dachach tych budynków są popularne ze względu na prostotę dachu – pozwala on zmieścić nawet dużą instalację w zwartym kształcie, wpływając na zwiększenie produkcji z całego zestawu.

dach skośny, blachodachówka oraz dachówka

Przy tego typu pokryciach zasada montażu jest podobna – najpierw mocujemy podkonstrukcję, która pozwoli na montaż profili nośnych pod moduły fotowoltaiczne. Co prawda różni się ona dla dachówki oraz blachodachówki, jednak wśród gospodarstw jest to najmniej popularne pokrycie dachu. Częściej zdarza się, że występuje na domach rolników niż budynkach gospodarczych. Same moduły są więc mocowane najczęściej w układzie pionowym bezpośrednio do wcześniej zainstalowanych profili montażowych. Profile oraz występują również w kolorze czarnym.

Na jakim pokryciu dachowym nie zamontujemy instalacji fotowoltaicznej? Ze względów bezpieczeństwa i zdrowia naszych Pracowników, nie wykonamy montażu na pokryciach wykonanych z azbestu (eternitu, pokrycia azbestowo - cementowego) oraz onduliny (falistej płyty bitumicznej). Przed decyzją o montażu przeprowadzenia audytu stanu technicznego wymagają również dachówki ceramiczne oraz betonowe. Ze względu na to, że urządzenia wchodzące w skład instalacji fotowoltaicznej objęte są wieloletnimi gwarancjami polecamy również, by przed montażem instalacji wymienić pokrycia, które pokryte są korozją oraz wzmocnić konstrukcje dachowe, które są w złym stanie technicznym.

 
 

Decydując się na montaż instalacji dla gospodarstwa warto postawić na jakość produktu. Nie tylko będzie cechować się estetycznym wyglądem, ale również utrzyma swoją wydajność i sprawność przez wiele lat. Decydując się na montaż z Erato Energy na Twoim dachu lub gruncie znajdą się moduły rozpoznawanej na całym świecie marki Jinko Solar. Wybierzesz spośród modułu w wersji monokrystalicznej half-cut oraz fullblack dla urządzeń objętych 12-letnią gwarancją produktową oraz 25-letnią gwarancją liniową. Jeśli natomiast cenisz 25-letnią gwarancję produktową oraz 30-letnią gwarancję liniową – moduł w wersji N-Type all-black (całkowicie czarny) jest stworzony dla Ciebie.

Oprócz modułów fotowoltaicznych warto też zwrócić uwagę na jakość inwertera (zwanego również falownikiem), ponieważ to od jego skutecznego działania zależy wydajność całej instalacji. Wybierając ekonomiczny falownik warto wybrać Sofar Solar – objęty 12-letnią gwarancją, dostępny również w zestawach hybrydowych (z możliwością podłączenia magazynu energii). Przy problemach z wysokim napięciem sieci polecamy rozważyć najbardziej elastyczny w takich warunkach Fronius – objęty 7-letnią gwarancją inwerter o produkcji europejskiej. Dla instalacji częściowo zacienionych najlepszym rozwiązaniem będzie SolarEdge, który swoje działanie opiera na współpracy modułów z optymalizatorami, objęty 12-letnią gwarancją.

Niezależnie na które z urządzeń się zdecydujesz, Twoja instalacja zostanie objęta rocznym ubezpieczeniem AC oraz 5-letnią rękojmią. Wybierając wykonawcę instalacji fotowoltaicznej dla gospodarstwa nie ufaj przypadkowi, zaufaj najlepszym – zaufaj Erato Energy.

Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej

    Kontakt