fbpx
 

Fotowoltaika

Pompy ciepła

Magazyn energii

 

Ciepło, które nie zawodzi

Jedną z podstawowych instalacji każdego budynku w naszym klimacie jest instalacja grzewcza. Dodatkowo bieżący koszt ogrzewania to jeden z największych kosztów utrzymania domu czy firmy, a więc też i jeden z najważniejszych punktów, na których nie warto oszczędzać i postawić na rozwiązania ekonomiczne w perspektywie ich użytkowania. Przy wyborze lub wymianie źródła ogrzewania w budynku warto więc zastanowić się nie tylko nad ceną samego urządzenia, ale też jego wydajnością oraz ceną paliwa, którego potrzebuje do wytworzenia ciepła. Koszty ogrzewania znacząco wzrosły, stąd coraz większa popularność ogrzewania z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii oraz zwiększone zainteresowanie ogrzewaniem elektrycznym oraz pompami ciepła. Nie ma w tym nic zaskakującego - pompa ciepła jest wyborem zarówno ekologicznym, jak i ekonomicznym.

W przeciwieństwie do innych źródeł, pompa nie potrzebuje spalać paliwa (jak węgiel, pellet czy gaz) by wytwarzać ciepło. Pozyskuje ona ciepło z otoczenia przy wykorzystaniu energii elektrycznej. To oznacza, że pompa ciepła nie jest wyłącznie ogrzewaniem elektrycznym, a jej praca jest bardziej ekonomiczna niż pozostałych źródeł. Przeanalizujmy więc najpopularniejsze rodzaje pomp ciepła:

pompa ciepła gruntowa

Występują w wersjach o kolektorach poziomych (powierzchniowych) oraz pionowych (głębinowych). Cechują się wysoką wydajnością, jednak ich montaż wymaga ingerencji w sąsiadujący z budynkiem grunt. Kolektory poziome wymagają znacznych powierzchni pozbawionych nasadzeń, natomiast pionowe sondowania ciężkim sprzętem budowlanym. Gruntową pompę ciepła najkorzystniej jest rozważyć na etapie budowy domu, ponieważ późniejszy montaż może stwarzać problem. W wielu wypadkach, z powodu braku wystarczającej powierzchni lub możliwości wjazdu do wykonania otworów, wyklucza to zastosowanie tego rodzaju źródła ciepła w budynku.

pompa ciepła powietrze powietrze

Ta wersja pompy, ze względu na to, że oddaje do pomieszczeń ciepłe powietrze i nie ma funkcji grzania ciepłej wody użytkowej, najczęściej jest stosowana w obiektach komercyjnych, gdzie instalacja wentylacji oraz klimatyzacji jest standardem w wyposażeniu. Pompa ta może służyć zarówno do ogrzewania, jak i schładzania pomieszczeń. Taka instalacja wymaga rozprowadzenia po pomieszczeniach kanałów nawiewno-wywiewnych, w przypadku budynków istniejących jest więc bardzo dużą ingerencją, generującą potrzebę remontu. Z tego powodu tę pompę wraz z instalacją wentylacji pomieszczeń warto rozważyć jeszcze na etapie budowy domu.

pompa ciepła powietrze woda

Zdecydowany faworyt, ze względu na możliwość zastosowania zarówno w obiektach budowanych, jak i istniejących bez poważnej ingerencji w układ grzewczy budynku. Działanie tej pompy opiera się na pobieraniu ciepła ze środowiska a następnie przekazaniu go do kotła z ciepłą wodą. Jej wykorzystanie to zarówno zasilenie centralnego ogrzewania, jak i ogrzanie ciepłej wody użytkowej. Dobrze współpracuje z instalacją opartą o grzejniki oraz ogrzewaniem podłogowym, a jej montaż nie wymaga przeprowadzania remontów. Z powodzeniem zastępuje inne, tradycyjne kotły grzewcze, właśnie dlatego jest najchętniej wybieraną przez użytkowników pompą ciepła. Pompa ciepła powietrze-woda świetnie sprawdzi się przy modernizacji źródła ciepła w Twoim domu. W zależności od tego jaki rodzaj kotła posiadasz obecnie, odczujesz ulgę na wielu płaszczyznach utrzymania domu. Przy kotłach wymagających uzupełniania paliw stałych, jak np. na węgiel, ekogroszek, drewno czy pellet, zauważysz różnicę przy obsłudze samego urządzenia. Pompa ciepła nie wymaga bowiem uzupełniania paliwa, jest również intuicyjna w obsłudze – na panelu sterowania ustawiasz tylko żądaną temperaturę dla pomieszczeń. Zarówno posiadając kocioł na paliwo stałe, jak i kocioł gazowy bądź olejowy, zaobserwujesz znaczące obniżenie kosztu ogrzewania domu. Pompa ciepła bowiem, mimo iż do swojej pracy potrzebuje energii elektrycznej, jest niezwykle ekonomiczna – z 1 kWh zużytej energii wyprodukuje aż 4 kWh ciepła.
 

Jak wygląda dobór pompy ciepła? W przeciwieństwie do instalacji fotowoltaicznej, instalacja grzewcza wymaga znacząco dokładniejszego audytu budynku, który ma ogrzewać. Znacząca jest tu energooszczędność domu, rodzaj przegród budowlanych, ilość armatury, a także schemat użytkowania budynku przez jego domowników. Jak z każdym źródłem ciepła – im bardziej energooszczędny jest dom, tym mniej energii jest potrzebne do jego ogrzania. Wskaźnik ten można zwiększyć poprzez termomodernizację – ocieplenie domu, wymianę stolarki okiennej, wymianę grzejników w budynku. Warto pamiętać, że decydując się na realizację inwestycji termomodernizacyjnych można skorzystać z ulgi podatkowej, zarówno na prace remontowe, jak i samą pompę ciepła.

Jaką pompę ciepła znajdziesz w ofercie Erato Energy? LG Therma V Monobloc R32. Pompa ta wyróżnia się systemem typu all-in-one, co oznacza, że wszystkie komponenty potrzebne do prawidłowej pracy pompy ciepła zamknięte są w jednej obudowie na zewnątrz budynku. W przeciwieństwie do pomp ciepła typu split, nie jest wymagane doprowadzenie instalacji rurowej czynnika chłodzącego do wewnątrz budynku. Dzięki temuw Twojej kotłowni zamontowane zostaną tylko zbiorniki oraz grupa pompowa wraz z przewodami. LG Therma V Monobloc gwarantuje niezakłócone działanie pompy aż do -25 stopni Celsjusza i możliwość podgrzania wody aż do 65 stopni. Obsługa pompy odbywa się poprzez intuicyjny i łatwy w obsłudze panel z wyświetlaczem lub z aplikacji w urządzeniach mobilnych.

 

Masz dość rosnących kosztów utrzymania Twojego domu? Rozważasz montaż pompy ciepła? Tylko kilka kroków dzieli Cię od widocznych oszczędności:

Pompa ciepła jest ekologiczna, ekonomiczna, łatwa w utrzymaniu i obsłudze. Decydując się jednak na jej zakup należy pamiętać, że mimo iż jest niezwykle wydajna, to do produkcji ciepła potrzebuje energii elektrycznej. Ceny prądu gwałtownie rosną, dlatego warto rozważyć jej montaż wraz z instalacją fotowoltaiczną. Dzięki dobrze dobranej fotowoltaice wyprodukujesz ilość energii, która pokryje zapotrzebowanie zarówno Twojego domu, jak i pracy pompy ciepła. Warto również wiedzieć, że decydując się na montaż pompy ciepła i fotowoltaiki możesz liczyć na dotacje oraz ulgę podatkową. Wybierając wykonawcę stajesz przed trudną decyzją, na rynku jest wiele firm posiadających w swojej ofercie pompy ciepła oraz fotowoltaikę. Podpowiemy, że to ważne, by wybrać firmę z wieloletnim doświadczeniem, bogatym portfolio zrealizowanych inwestycji, montujących z użyciem wysokiej jakości komponentów oraz oferującą fachową opiekę serwisową. Właśnie dlatego w kwestiach instalacji warto zaufać Erato Energy i postawić na najlepszych!

 

Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej

    Kontakt