fbpx
 

Fotowoltaika

Pompy ciepła

Magazyn energii

 

Magazyn energii

Własny magazyn energii elektrycznej to najgorętszy temat ostatnich kilku miesięcy. Powodem tego jest ugruntowana już popularność instalacji fotowoltaicznych, które działają już w Polsce od kilku lat, zdążyły się sprawdzić i są polecane przez ich użytkowników. Zainteresowanie magazynami energii jest tak samo duże wśród planujących założyć fotowoltaikę, jak i jej posiadaczy. Dodatkowo zainteresowanie tematyką znacząco wzrosło od ogłoszenia warunków przyznawania dotacji w nowej edycji programu Mój Prąd, gdzie posiadanie własnego magazynu honorowane jest wysoką kwotą dofinansowania.

Magazyn energii to nic innego, jak akumulator litowy. Ze względu na to, że podłączanie go do gniazda elektrycznego w budynku mijałoby się z jego celem, jest stosowany jako element instalacji fotowoltaicznej. Magazyn energii służy do magazynowania produkowanego przez fotowoltaikę prądu, co pozwala na korzystanie z własnej produkcji również po zachodzie słońca.

Aby zrozumieć działanie systemu ładowania magazynu, przedstawmy rodzaje instalacji fotowoltaicznych:

Instalacja hybrydowa jest odpowiedzią na chęć uniezależnienia się nie tylko od ciągłych wzrostów cen prądu, ale również awarii i braków w dostawie energii po stronie zakładu energetycznego. Aby móc mówić o instalacji hybrydowej i możliwości późniejszego podłączenia własnego magazynu, potrzebujemy falownika hybrydowego. Inwerter ten posiada możliwość współpracy sieciowej, wyspowej oraz hybrydowej. Magazyn energii, który instalujemy wraz z instalacją zaczyna się od 10 kWh, co pozwoli na podtrzymanie prądu w domu przez kilka godzin.
 

Kiedy warto zainwestować w instalację hybrydową?

Przy obecnym systemie rozliczeniu nadprodukcji energii z mikroinstalacji, zwanym net-billing – zawsze. Im więcej energii wykorzystamy na bieżące zużycie (autokonsumpcję), tym więcej skorzystamy na naszej instalacji. Instalacja z magazynem energii jest też rozwiązaniem idealnym dla osób, które użytkują budynek intensywnie po zachodzie słońca czy posiadają elektryczny samochód, ale nie tylko. Każdy rodzaj ogrzewania, niezależnie od paliwa jakim jest zasilany kocioł grzewczy, pracuje w oparciu o grupę pompową zasilaną prądem. Oznacza to, że w przypadku braku prądu w zimie większość domów jednorodzinnych pozostanie bez ogrzewania – większość, czyli oczywiście wszystkie z pominięciem tych, które posiadają instalacje hybrydowe z magazynem energii.

Posiadanie własnego magazynu energii, mimo iż jest niezwykle przydatny, wciąż stanowi duży koszt przy zakupie. Co zrobić, gdy w momencie zakupu nie chcemy inwestować we własny magazyn? Warto wtedy i tak wybrać falownik hybrydowy – do momentu podłączenia magazynów będzie działać jak zwykły falownik sieciowy, a pozwoli nam na podłączenie magazynu w przyszłości. Kusząca może być tutaj jednak dotacja z programu Mój Prąd, dla instalacji hybrydowych z magazynem energii wynosi aż 15 500 zł, co równa się niemal cenie samego magazynu.

 

Planujesz instalację hybrydową? To tylko kilka prostych kroków:

Wybór Wykonawcy własnej instalacji fotowoltaicznej potrafi przytłoczyć. Jednak inwestycja w fotowoltaikę, ze względu na wciąż rosnące ceny prądu, jest niezwykle opłacalna. Właśnie dlatego, zanim przystąpimy do podpisania umowy, warto przeanalizować oferty nie tylko pod względem ceny, ale również pod względem jakości komponentów oraz wiarygodności firmy. W Erato Energy posiadamy kilkuletnie doświadczenie w wykonywaniu instalacji małych i dużych, a także jako spółka akcyjna cieszymy się pozytywną opinią wśród Klientów i ugruntowaną pozycją w branży. Wyróżnia nas fakt, że posiadamy własne ekipy monterskie i profesjonalną obsługę serwisową. Wybierając instalację nie ufaj przypadkowi, zaufaj najlepszym. Zaufaj Erato Energy.

Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej

    Kontakt