fbpx
 

Fotowoltaika

Pompy ciepła

Magazyn energii

 

Montaż dla biznesu

Realizacja instalacji fotowoltaicznej dla potrzeb biznesu znacznie różni się tej na domu jednorodzinnym. Dotyczy to zarówno samej mocy instalacji, która jest większa, ale też systemu konstrukcyjnego, wymogów budowlanych oraz połączeń elektrycznych. Właśnie dlatego, decydując się na obniżenie rachunków za prąd w firmie przy pomocy fotowoltaiki, warto wybrać wykonawcę z doświadczeniem przy większych realizacjach.


Instalacja do 50 kWp czy więcej? Dobierz instalację do potrzeb biznesu

Pierwszym etapem przy realizacji tego typu przedsięwzięcia jest zaprojektowanie instalacji fotowoltaicznej skrojonej do potrzeb Twojej firmy. Na podstawie zużycia prądu, systemu pracy w firmie oraz przeprowadzonego audytu zaproponujemy najefektywniejsze rozwiązanie. Na tym etapie ważne jest nie tylko ułożenie modułów na dachu, ale również ustalenie lokalizacji falownika, wyłącznika przeciwpożarowego budynku, a także tras prowadzenia przewodów. Dla instalacji o mocy mniejszej niż 50 kWp po akceptacji projektu możemy przystępować do realizacji inwestycji. Dla instalacji o mocy większej niż 50 kWp możemy rozpocząć proces analizy oraz postępowania administracyjnego. To, jak wygląda montaż instalacji uzależniony jest od jego lokalizacji.

W przypadku firm najczęściej wykonujemy realizacje w następujących konfiguracjach:

Grunt. Konstrukcja wolnostojąca.

Dedykowana podkonstrukcja fundamentowana bądź wkręcana w grunt, na której następnie montowane są moduły fotowoltaiczne. Zaletą konstrukcji gruntowych jest możliwość skierowania instalacji na południe oraz łatwość w czyszczeniu instalacji, z powodu ich dostępności bezpośrednio z gruntu. Z instalacji na gruncie należałoby zrezygnować bądź zainstalować wokół niej ogrodzenie, gdy istnieje możliwość, że dostęp do niej będą mieć osoby nieupoważnione.

Dach płaski. Konstrukcja balastowa.

Dedykowana podkonstrukcja o nachyleniu kilkunastu stopni, przeznaczona do montażu na dachu płaskim. Konstrukcja ta zamiast mocowania jest obciążana (balastowana), dlatego też nie narusza ciągłości poszycia dachowego i sprawdza się dla pokryć typu papa oraz membrana dachowa. Konstrukcja tego typu każdorazowo przygotowywana jest pod projekt i może zostać skierowana w jednym lub dwóch przeciwnych kierunkach świata.

Dach o niewielkim nachyleniu. Konstrukcja wkręcana.

Dedykowana podkonstrukcja o nachyleniu kilkudziesięciu stopni, przeznaczona do montażu bezpośrednio do warstwy nośnej dachu. Najczęściej stosowana na dachach z pokryciem blachą trapezową oraz płytą warstwową, zgodnie z kierunkiem fałd blachy. Alternatywnym rozwiązaniem dla popularnie zwanych ‘ekierek’ jest montaż na płasko z użyciem mostków trapezowych.

Dach skośny. Konstrukcja dopasowana do pokrycia.

Dedykowane rozwiązania konstrukcyjne, dopasowane do rodzaju pokrycia dachowego na dachach skośnych. Dotyczy to wszelkich popularnych materiałów krycia dachu jak dachówka, blachodachówka, blacha trapezowa, blacha na rąbek czy papa na deskowaniu. Kierunek oraz nachylenie modułów będą zgodne z kierunkiem i nachyleniem połaci dachowych.

 

Montaż instalacji dla potrzeb biznesutrwa od kilku do kilkunastu dni, w zależności od warunków atmosferycznych, dostępności lokalizacji montażu oraz podkonstrukcji systemu. Najszybszą do montażu jest konstrukcja mocowana na płasko do blach trapezowych, najdłużej natomiast trwa wykonywanie konstrukcji gruntowych ze względu na jej fundamentowanie. Należy pamiętać, że w przypadku instalacji o mocy do 50 kWp montaż realizowany jest ‘od ręki’, natomiast dla instalacji o mocy powyżej 50 kWp po uzyskaniu wymaganych decyzji administracyjnych.

Jedną z najważniejszych kwestii dotyczących instalacji fotowoltaicznej jest dobór do jej realizacji produktów o najwyższej jakości. Moduły, spośród których wybierzesz:

monokrystaliczne oraz fullblack:

moduł w technologii half cut, o widocznym, regularnym podziale powierzchni, w wersji w czarnej ramie. Wersja fullblack o niewidocznym podziale oraz jednolitej, ciemnej powierzchni. Moduł ten objęty jest 12-letnią gwarancją produktową oraz 25-letnią gwarancją liniową.

N-Type:

moduł w technologii half cut o niewidocznym podziale i jednolitej, ciemnej powierzchni.W wersji fullblack (allblack) w czarnej ramie, cechujący się podwyższoną wydajnością oraz objęty wydłużoną gwarancją. Moduł ten objęty jest 25-letnią gwarancją produktową oraz 30-letnią gwarancją liniową.

W przypadku paneli fotowoltaicznych gwarancja produktowa obejmuje uszkodzenia mechaniczne (np. przykład awaria diod, mikropęknięcia, rozwarstwienie materiału), a liniowa określa spadek sprawności modułów (moduł po tylu latach wciąż będzie pracował z mocą nie mniejszą, niż założona w karcie katalogowej). Przewagą rynkowąJinko Solar jest produkt o wysokiej sprawności, niskiej utracie mocy oraz szybka obsługa reklamacyjna.

Inwerter, zwany również falownikiem, to najważniejsze urządzenie zapewniające wydajne działanie, często nazywany jest sercem instalacji fotowoltaicznej. Falowniki, spośród których wybierzesz:

Ze względu na szeroki wachlarz dostępnych produktów oraz specyfiki każdego z nich, łatwo można poczuć się zagubionym wśród decyzji, które należy podjąć decydując się na realizację własnej instalacji fotowoltaicznej. Z Erato Energy nie musisz znać się na fotowoltaice – to my się na niej znamy. Profesjonalnie doradzimy na każdym etapie realizacji inwestycji, od doboru urządzeń stanowiących zestaw, aż do montażu fotowoltaiki dla Twojego biznesu.

 

Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej

    Kontakt