Obecnie istnieją co najmniej dwa bardzo skuteczne sposoby na to, by wykorzystać energię słoneczną do swoich potrzeb. To panele fotowoltaiczne oraz kolektory słoneczne, czyli tzw. solary. Co prawda wiele osób je myli lub uznaje za to samo, ale są to zupełnie różne systemy zapewniające odmienne korzyści. Sprawdź, czym różni się instalacja fotowoltaiczna od instalacji z kolektorami słonecznymi i zdecyduj, co najlepiej sprawdzi się u Ciebie.
Kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne różnią się przede wszystkim zasadą działania. Oba systemy wykorzystują promieniowanie słoneczne, ale w zupełnie inny sposób. Zapewnia to różne rezultaty.
Działanie kolektorów słonecznych polega na przechwytywaniu promieniowania słonecznego przez powierzchnię tzw. absorbera, czyli materiału, który ją pochłania. Następnie owo promieniowanie jest przetwarzane na energię cieplną. Absorber ogrzewa nośnik znajdujący się w instalacji. Następnie ów nośnik przemieszcza się do zbiornika z wodą, gdzie oddaje ciepło, po czym wraca do kolektora.
Działanie paneli fotowoltaicznych jest zupełnie inne. Wykorzystują one zjawisko fotowoltaiczne, dzięki któremu energia słoneczna może być przekształcana w energię elektryczną. Zbudowane z materiału półprzewodnikowego ogniwa fotowoltaiczne pod wpływem promieniowania słonecznego wytwarzają prąd stały. Następnie jest on przekazywany do falownika lub inwertera, który zmienia go w prąd zmienny o dokładnie takich parametrach jak ten używany w każdym domu.
Kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne produkują dwa różne typy energii – cieplną i elektryczną. To zaś oznacza, że ich zastosowanie jest zupełnie inne. W przypadku kolektorów słonecznych możliwości wykorzystania są znacznie bardziej ograniczone. Służą one najczęściej do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Mogą również wspierać system grzewczy budynku. Czasami wykorzystuje się je również do podgrzewania wody w basenach.
Ze względu na to, jak działają ogniwa fotowoltaiczne, ich zastosowanie jest znacznie bardziej wszechstronne. Wytwarzaną przez nie energię elektryczną można wykorzystać do dowolnych celów. Najczęściej służy ona do zasilania oświetlenia i urządzeń elektrycznych w budynku. Może też zasilać pompy ciepła – wówczas użytkownik uzyskuje praktycznie darmowe ogrzewanie.
Która instalacja bardziej się opłaca? Tego oczywiście nie można stwierdzić jednoznacznie. Ogólnie rzecz biorąc, panele fotowoltaiczne zapewniają zwykle znacznie wyższe oszczędności niż instalacja solarna składająca się z kolektorów. Wynika to z możliwości ich zastosowania. Koszt podgrzewania ciepłej wody użytkowej jest niewielki, dlatego nawet jeśli zostanie zredukowany do zera, nie będzie to stanowiło ogromnej różnicy w budżecie.
Instalacje fotowoltaiczne dzięki produkcji energii elektrycznej zapewniają znacznie więcej możliwości. Odpowiednio dobrana moc ogniw fotowoltaicznych pozwala pokryć całość zapotrzebowania na prąd, co przyczynia się do powstania bardzo wyraźnej różnicy w kosztach utrzymania domu czy też innego budynku. Możliwość skorzystania z bilansowania nadwyżek wyprodukowanej energii elektrycznej dodatkowo zwiększa skuteczność i opłacalność tego systemu, pozwalając na redukcję rachunków za prąd nawet o ponad 90%.
Zarówno panele fotowoltaiczne, jak i solary to rozwiązania dość kosztowne, ale przynoszące wyraźne korzyści finansowe przez wiele kolejnych lat. Całkowite koszty w obu przypadkach zależą zarówno od wydajności i wielkości systemu, jak i typu zastosowanych rozwiązań.
Ogólnie rzecz biorąc, kolektory są tańsze. Inwestycje w instalacje fotowoltaiczne obecnie jednak zazwyczaj zwracają się szybciej – nawet w okresie ok. 5-6 lat. Wszystko zależy jednak od indywidualnych parametrów systemów i sposobów ich wykorzystania.
Co jest lepsze: fotowoltaika czy solary? Co wybrać? To zależy od tego, na jakiego rodzaju korzyściach Ci zależy. Jeśli poszukujesz ekologicznego i ekonomicznego rozwiązania do podgrzewania wody użytkowej, solary będą odpowiednim wyborem. To szczególnie korzystne rozwiązanie dla osób korzystających z kotłów na paliwa stałe. Dzięki kolektorom latem można zadbać o podgrzewanie wody bez potrzeby rozpalania pieca.
Trzeba jednak zauważyć, że moduły fotowoltaiczne mają znacznie szersze zastosowanie. Produkowana przez nie energia elektryczna może być wykorzystywana do zasilania oświetlenia i ogrzewania, a także pomagać ogrzewać ciepłą wodę użytkową. Nic więc dziwnego, że to właśnie fotowoltaiczne panele słoneczne tak szybko zyskują obecnie na popularności.
Słońce jest ekologicznym, niewyczerpywalnym i mającym wielką moc źródłem energii. Dzięki nowoczesnym urządzeniom można je wykorzystać na swoją korzyść, i to na więcej niż jeden sposób! Chcesz zamontować panele solarne, które dadzą Ci wiele możliwości wykorzystania wyprodukowanej w ten sposób energii? Postaw na fotowoltaikę! Współpracując z fachowcami, takimi jak Erato Energy, możesz się upewnić, że montaż paneli fotowoltaicznych zapewni Ci wysokie oszczędności oraz codzienny komfort. Zapraszamy do kontaktu – chętnie odpowiemy na każde pytanie.