Fotowoltaika
Pompy ciepła
Magazyn energii
Montaż ma być profesjonalny. Bez dwóch zdań.
Decydując się na własną instalację nie chcesz zastanawiać się, jak zostanie wykonany Twój montaż. Chcesz wiedzieć, że zostanie przeprowadzony profesjonalnie, przez wykwalifikowanych instalatorów, pracujących w ekipach z doświadczeniem. Chcesz być pewny, że montaż nie będzie powodował przecieków, problemów czy awarii. My też, dlatego przykładamy wielką wagę do jakości wykonywanego przez nas montażu.
Twoja własna instalacja fotowoltaiczna to duże przedsięwzięcie. Wiadomo, że chcesz, by była wykonana perfekcyjnie. Montaż instalacji dla domu jednorodzinnego trwa zazwyczaj jeden dzień, a w przypadku większych instalacji oraz instalacji gruntowych – dwa lub trzy dni. Zanim jednak przejdziemy do samego montażu Twojej instalacji, musimy przejść proces, który nas do niego doprowadzi.
Jak wygląda proces montażu Twojej instalacji?
Montaż instalacji w domu
Instalując fotowoltaikę dla potrzeb domu jednorodzinnego korzystasz z preferencyjnej stawki 8% VAT dla budynków o powierzchni nieprzekraczającej 300 m. Zazwyczaj wybierasz między dwiema opcjami montażu: na dachu budynku lub na gruncie. Budynek wybierasz dowolnie – może to być dach altany, wiaty, garażu czy też obiektu mieszkalnego. Każde z pokryć dachowych posiada dedykowaną podkonstrukcję montażową, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkowania na lata.
Dlatego też nie musisz się martwić o ochronę przed przeciekaniem, zalaniem czy silnym wiatrem, niezależnie od materiału wykończeniowego Twojego dachu.
Rozmawiając o podkonstrukcji dla dachów skośnych musimy wyróżnić w zależności od pokrycia:
dachówka:
montaż przebiega z użyciem haków montażowych, mocowanych do łat, a następnie profili montażowych do których mocuje się moduły,
blachodachówka:
montaż poprzez wkręcenie śrub dwugwintowych przez poszycie do krokwi dachowych, a następnie profili montażowych do których mocuje się moduły,
blacha na rąbek:
montaż przy pomocy uchwytów zaciskowych, mocowanych do rąbków, a następnie profili montażowych do których mocuje się moduły,
blacha trapezowa:
montaż przy pomocy mostków trapezowych, zabezpieczonych uszczelką, bezpośrednio do których mocuje się moduły fotowoltaiczne.
Osobnym zagadnieniem jest montaż na dachu płaskim.
W takim przypadku stosujemy podkonstrukcję, która pozwala na montaż modułów pod odpowiednim kątem. Systemy montażowe na dach płaski dzielą się na wkręcane w konstrukcję dachu oraz balastowe. System balastowy, polegający na odpowiednim, systemowym dociążeniu podkonstrukcji, nie wymaga przebić przez pokrycie dachu i stąd jest szczególnie lubiany przez właścicieli domów, posiada on jednak ograniczenia w zakresie nachylenia połaci. Odpowiednie nachylenie podkonstrukcji sprawia, że instalacja na dachu płaskim jest jednakowo wydajna jak ta zamocowana na dachu skośnym.
Kiedy warto wybrać konstrukcję gruntową?
Wtedy, gdy dach jest zacieniony, nie spełnia warunków technicznych bądź jest skomplikowany i niekorzystnie ustawiony wobec kierunków świata. Konstrukcja wolnostojąca to stoły z fotowoltaiką, które fundamentujemy, wbijamy bądź wkręcamy w grunt. Instalacja, mimo, że nie znajduje się na dachu domu, wciąż podłączona będzie do instalacji elektrycznej budynku i produkować na jego potrzeby. Znaczącym plusem wyboru instalacji na gruncie jest fakt, że możemy posadowić ją z wystawą w kierunku południowym. Taka instalacja, ze względu na swoje położenie jest również łatwiejsza w utrzymaniu w czystości.