Wybór parametrów instalacji fotowoltaicznej powinien dotyczyć nie tylko mocy! Ważne są również waga i wymiary paneli fotowoltaicznych, które decydują o możliwościach ich montażu w określonym miejscu. Niezależnie od tego, czy planujesz ich umiejscowienie na dachu, czy też na gruncie, musisz brać pod uwagę te czynniki. Sprawdź, jak dobierać panele do wytrzymałości i powierzchni dachu i ile miejsca zajmie instalacja na gruncie.
U dystrybutorów można znaleźć panele fotowoltaiczne w różnych wymiarach. Obecnie w znacznej mierze uległy standaryzacji, dlatego dwa urządzenia o takich samych parametrach będą miały podobne wymiary (mogą występować kilkucentymetrowe różnice). Od czego zależy rozmiar paneli fotowoltaicznych? Można wyróżnić dwa takie czynniki.
Wymiary ogniw fotowoltaicznych są w zasadzie zawsze takie same (średnio jedno ogniwo ma ok 15×15 cm). Ustawia się je w rzędach po 6 sztuk, łącząc w moduły. Obecnie najpopularniejsze są panele fotowoltaiczne o 60 i 72 ogniwach, takie, które mają 48 ogniw, do niedawna popularne, dziś montuje się coraz rzadziej (ze względu na przestarzałą technologię). Jak nietrudno się domyślić, liczba ogniw wpływa na rozmiar paneli. Zdecydowanie najczęściej wybierane modele z 60 ogniwami mają ok. 100 cm szerokości 1 165-170 cm długości. Ich grubość to ok. 40 mm, a średnia moc takiego panelu wynosi 310-340 Wp.
Modele o 72 ogniwach do niedawna były wybierane zdecydowanie rzadziej ze względu na duże wymiary oraz wagę. Współcześnie są jednak coraz popularniejsze. Ich zdecydowanym atutem jest większa moc, co sprawia, że dłużej będą atrakcyjne technologicznie. Zazwyczaj również mają szerokość ok. 100 cm, ale są dłuższe o ok. 30 cm, a zatem zbliżają się swoim większym wymiarem do 2 m. Wszystko to przy mocy ok. 36o-450 Wp.
Powyższe parametry mają zastosowanie dla monokrystalicznych paneli fotowoltaicznych, które obecnie montuje się najczęściej. Na rynku dostępne są jednak również panele polikrystaliczne, które jednak zaczynają być uważane za przestarzałą technologię. Można je rozpoznać na pierwszy rzut oka – mają bowiem prostokątny kształt z mniej wyraźnym kwadratowym podziałem modułu i jasnoniebieski kolor mieniący się różnymi odcieniami (panele monokrystaliczne są czarne lub ciemnoniebieskie). Mają one takie same standardowe wymiary, jednak ze względu na różnice w budowie ogniw odznaczają się niższą sprawnością oraz mocą. Oznacza to, że w celu uzyskania określonej ilości energii elektrycznej z instalacji PV trzeba będzie ich zamontować więcej, co zwiększy potrzebną powierzchnię dachu.
Waga paneli jest prawdopodobnie jeszcze bardziej istotna od ich wymiarów, szczególnie w przypadku montażu na dachu. Trzeba się bowiem upewnić, że konstrukcja da radę „udźwignąć” instalację o określonych parametrach. Ile waży jeden standardowy panel? Może to być zarówno 18, jak i 25 kg. Ponadto istnieją czynniki, które mogą zwiększać jego ciężar. Należy jednak pamiętać, że ciężar pojedynczego modułu rozkłada się na jego powierzchnię. W większości przypadków daje to niezbyt duże obciążenie, które dla dachów projektowanych zgodnie z polskimi przepisami oraz normami nie stanowi problemu.
Orientacyjnie przyjmuje się, że obciążenie dachu panelami przyjmuje wartość ok. 20 kg/m2. Montaż instalacji może być bezpieczny tylko wtedy, gdy dach będzie miał odpowiednią nośność. Dokładnych obliczeń należy jednak dokonać indywidualnie, biorąc pod uwagę potrzeby w zakresie mocy instalacji, indywidualne parametry dachu oraz wiele innych czynników. Należy bowiem pamiętać, że każdy dach ma swoje określone możliwości montażowe, które mogą być dodatkowo ograniczane przez okna dachowe. Niekiedy jedyną możliwością jest montaż paneli na gruncie, na dedykowanej podkonstrukcji wolnostojącej.
Dobór paneli fotowoltaicznych jest kluczowy dla uzyskania odpowiedniej sprawności i skuteczności całej instalacji. Aby wydajnie produkować energię elektryczną, trzeba wybrać urządzenia o określonej mocy i parametrach, a następnie odpowiednio je zamontować. Bardzo ważne są bowiem m.in. orientacja względem stron świata czy kąt nachylenia paneli. Należy również zapewnić im możliwie najlepszy dostęp do promieni słonecznych poprzez unikanie zacienienia. Jakie czynniki są najważniejsze przy doborze paneli?
Nie można pomijać kwestii takich jak waga czy wymiary paneli. Należy dokładnie sprawdzić, czy instalacja fotowoltaiczna o określonej mocy i parametrach zmieści się na dachu (lub na gruncie w przeznaczonym do tego miejscu). Niezwykle istotna jest również wytrzymałość konstrukcji.
Niekiedy zdarza się, że waga lub wymiary paneli potrzebnych do stworzenia optymalnej instalacji są po prostu za duże dla montażu na dachu. Wówczas można albo zmniejszyć moc instalacji, decydując się na zaspokojenie jedynie części potrzeb gospodarstwa domowego czy firmy, albo zdecydować się na montaż paneli PV na gruncie. Pozytywna wiadomość jest jednak taka, że zdarza się to niezwykle rzadko. Zazwyczaj dachy bądź ogródki są wystarczające dla montażu instalacji pokrywającej całe zapotrzebowanie domu.
Jak nie dać się przytłoczyć ogromowi rozwiązań i ilości zmiennych przy doborze paneli PV? Najlepiej zdając się na ekspertów, takich jak Erato Energy lub Muno.com.pl . Chętnie pomożemy Ci produkować własną, darmową energię elektryczną ze słońca. Dobierzemy wymiary paneli oraz ich moc, zadbamy o poprawny montaż, aby konstrukcja była bezpieczna. Skontaktuj się z nami i otrzymaj bezpłatną wstępną wycenę.