Liczba instalacji fotowoltaicznych w Polsce rośnie w ekspresowym tempie. Do końca 2020 roku ich łączna moc powinna osiągnąć 2,5 GW. Nie dzieje się to powodu. Boom na fotowoltaikę w dużej mierze wynika z tego, że odpowiednio dobrane i ustawione panele pozwalają zaspokoić zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną. Pytanie jednak, jaką rolę w tym kontekście odgrywa dach? Dowiedz się więcej na ten temat i zobacz, czy system PV będzie opłacalny także dla Ciebie.
Zapewne wiesz, że panele fotowoltaiczne są montowane najczęściej na dachu budynku. W przypadku mikroinstalacji sytuacje, gdy moduły są umieszczane na konstrukcji na gruncie, nie są tak popularne, ponieważ takie ustawienie wymaga odpowiedniej powierzchni wolnej działki, oddalonej od wszelkich obiektów mogących powodować zacienienie.
Tymczasem dach budynku to idealne miejsce na panele słoneczne – nieosłonięte, a jednocześnie niedostępne dla mieszkańców. Poza tym moduły ulokowane w tym miejscu nie przyczyniają się do marnowania przestrzeni i w żadnej mierze nie zakłócają normalnej eksploatacji terenu.
Warto jednak wiedzieć, że dach dachowi nierówny. Nie wystarczy po prostu umieścić modułów w przypadkowym miejscu na jego połaci. Z punktu widzenia efektywności instalacji liczy się dostęp do światła – to promieniowanie słoneczne pozwala na wytworzenie energii elektrycznej, niezbędnego do zasilania domowych urządzeń.
Z punktu widzenia instalatorów znaczenie będą miały więc:
Przyjrzyjmy się bliżej tym elementom.
Chociaż nowoczesne panele radzą sobie z większością wyzwań, jakie stawiają dachy, można dość jasno określić optymalne warunki dla instalacji fotowoltaicznej.
Wybór odpowiedniego kierunku, w którym będą zwrócone panele fotowoltaiczne, to fundamentalna kwestia. Dlaczego? Ponieważ od niego będzie także zależało to, jak „solary” będą ustawione względem słońca. Zasada jest prosta: im więcej promieni słonecznych będzie padało na panele w ciągu dnia, tym więcej energii będzie w stanie wytworzyć fotowoltaika.
Najbardziej optymalnym kierunkiem jest ten południowy. Ustawione w tę stronę panele będą wyeksponowane na słońce od jego wchodu do zachodu, a zatem skorzystają z największej liczby godzin promieni słonecznych. Duże możliwości daje także południowy zachód, zachód oraz wschód. Niekorzystna jest północna połać dachu. Jeśli jest jedyną dostępną, wówczas należy rozważyć montaż na gruncie.
W tym miejscu warto także omówić kwestię zacienienia. Jeśli przykładowo południowa połać jest zagrożona zacienieniem, ponieważ np. od tej strony rozpościerają się kominy domów sąsiadów, wówczas umieszczanie paneli w tym miejscu nie będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem.
Idealnym miejsce na montaż konstrukcji pod panele fotowoltaiczne są wszystkie rodzaje pokryć dachowych: dachówka ceramiczna, dachówka cementowa, blacha trapezowa, blacha na rąbek czy w przypadku dachów płaskich pokrycia bitumiczne oraz folie dachowe. Dobra ekipa montażowa, dysponująca specjalistycznymi akcesoriami instalacyjnymi, poradzi sobie bez trudu z każdym typem wykończenia dachu. Istotne jest przede wszystkim dobranie odpowiednich elementów montażowych. Na przykład przy standardowej dachówce stosuje się tzw. haki dachówkowe, a jeśli konstrukcja jest pokryta tzw. karpiówką, sięga się po uchwyty wypłaszczone, które jedynie opierają się na płytce.
Fotowoltaikę najczęściej montuje się na dachu skośnym – najpopularniejszym w naszej części świata. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy dach jest dwuspadowy, a jego połacie kierują się na wschód i zachód? Wówczas należy zamontować moduły po obu jego stronach, a rozwiązanie przyniesie porównywalny uzysk do strony południowej. Specjaliści znajdą optymalne rozwiązanie.
A co z dachami płaskimi? Na nich również istnieje możliwość zamontowania paneli, z użyciem systemowych konstrukcji na dachy płaskie, w formie przykręcanych lub obciążonych balastem trójkątnych stelaży. System balastowy jest popularniejszy. Charakteryzuje się tym, że nie narusza ciągłości hydroizolacji na dachu.
To kolejny ważny element dla maksymalizacji poboru energii słonecznej. Optymalny kąt jest uzależniony od kształtu dachu oraz od azymutu (kierunku paneli), ale najczęściej wynosi między 30 a 40 stopni. Są to bardzo popularne nachylenia dla dachów w naszym klimacie.
Panele fotowoltaiczne najczęściej nie zajmują całej połaci dachu, choć jest to uzależnione zarówno od wybranego typu modułów (monokrystaliczne są bardziej wydajne, przez co ich zamontowanie wymaga mniej miejsca) oraz docelowej mocy instalacji. A ile powierzchni dokładnie potrzeba? Pojedynczy moduł ma wymiar 1,0 x 1,7 m, a aby uzyskać moc 1 kWp z użyciem paneli monokrystalicznych, potrzeba trzech sztuk. Jednak tę kwestię również warto skonsultować z ekspertami.
Powyższa analiza pokazuje, że choć można wskazać najbardziej optymalne parametry dachu do montażu fotowoltaiki, istnieją rozwiązania, które pozwalają dopasować instalację do zastanych warunków technicznych. Dlatego nawet przy wymagającej konstrukcji dachowej można produkować prąd w odpowiedniej ilości.
Chcesz sprawdzić, czy Twój dach będzie dobrze współpracował z panelami fotowoltaicznymi? Skontaktuj się z nami i umów na audyt w celu określenia:
Nasi eksperci obliczą również, jak duże oszczędności na rachunkach za energię elektryczną możesz osiągnąć i jaki będzie koszt wykonania instalacji. Skorzystaj z naszego wsparcia – pomożemy Ci podjąć świadomą i trafną decyzję.