Pompy ciepła to urządzenia, które mogą czerpać energię z różnych źródeł – z powietrza, gruntu lub wody. Powietrzne pompy ciepła, tak jak każdy inny rodzaj, mają swoje zalety i ograniczenia. Do jakich inwestycji pasują najlepiej? Kiedy i gdzie warto zamontować powietrzną pompę ciepła? Sprawdź!
Powietrzne pompy ciepła zawdzięczają swoją nazwę temu, że pobierają energię cieplną z powietrza. Znane są również jako pompy “powietrze-woda”, ponieważ oddają energię wodzie krążącej w instalacji grzewczej. Służą one do ogrzewania domu oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej.
Do największych zalet tego typu pompy ciepła należą łatwość montażu i przystępna cena. Nie wymaga ona bowiem montażu wymiennika gruntowego czy wiercenia studni. Najwyższą efektywność w zimie uzyskasz inwestując dodatkowo w grzałkę elektryczną.
Dlatego zazwyczaj powietrzne pompy ciepła montowane są wraz z kotłem na gaz, elektrycznymi grzałkami lub innym uzupełniającym źródłem ciepła.
Powietrzna pompa ciepła pobiera naturalną energię cieplną obecną w powietrzu, zużywając przy tym niewielkie ilości energii elektrycznej. Pobrane w ten sposób ciepło ogrzewa wodę krążącą w instalacji grzewczej lub bezpośrednio wodę użytkową. Cały proces odbywa się automatycznie, dlatego ogrzewanie budynku pompą ciepła jest wygodne.
Uznaje się, że dobrze dobrana powietrzna pompa ciepła może samodzielnie ogrzewać wnętrza i wodę użytkową, dopóki temperatura zewnętrzna nie spadnie poniżej -5 lub nawet -10°C. Na szczęście niższe temperatury zdarzają się w Polsce w ostatnich latach sporadycznie. Jeśli chcemy się dodatkowo zabezpieczyć, możemy pomyśleć o dodatkowym źródle ciepła, np. kotle grzewczym czy grzałce elektrycznej, uruchamianym w razie potrzeby w ciągu kilku najzimniejszych dni w roku.
Kiedy zatem powietrzne pompy ciepła sprawdzają się najlepiej? Decyzja o montażu tego urządzenia jest ekonomicznie uzasadniona w co najmniej kilku sytuacjach.
Chcesz dostarczać do swojego domu ekologiczne, tanie ciepło? Postaw na nowoczesne urządzenie, jakim jest powietrzna pompa ciepła, korzystając z usług Erato Energy. Oferujemy instalacje “na miarę” tworzone z elementów najwyższej jakości oraz kompleksową obsługę. Zapraszamy do kontaktu, jeśli chcesz uzyskać wstępną wycenę.