Systemy wykorzystujące odnawialne źródła energii stają się coraz popularniejsze ze względu na ekologię, ale nie tylko! Wielu inwestorów interesuje się nimi ze względu na obietnicę dużych oszczędności. Zapewnia je zarówno fotowoltaika, jak i pompa ciepła. Najkorzystniejsze jest jednak połączenie tych dwóch systemów. Sprawdź, dlaczego to się opłaca i jak efektywnie wykorzystać taki zestaw.
Pompy ciepła to najnowocześniejsze i najbardziej ekologiczne urządzenia grzewcze dostępne obecnie na rynku. Wykorzystują one ciepło znajdujące się w otoczeniu – powietrzu, wodzie lub gruncie. Korzystają więc z całkowicie naturalnych, odnawialnych źródeł energii. Nie generują emisji zanieczyszczeń do środowiska, ponieważ nie wymagają spalania paliw, są intuicyjne w obsłudze oraz praktycznie bezawaryjne. Pompa ciepła służy do ogrzewania pomieszczeń oraz wody użytkowej, a latem można ją wykorzystać do schładzania powietrza. Do działania potrzebuje jedynie niewielkich ilości energii elektrycznej, dlatego koszty jej użytkowania są dużo niższe niż w przypadku tradycyjnych źródeł ciepła.
Ze względu na to, że do pracy pompy ciepła potrzebna jest energia elektryczna, doskonale sprawdza się jej połączenie z fotowoltaiką. To instalacja, która produkuje darmowy prąd, wykorzystując energię słoneczną. Pompa ciepła z instalacją fotowoltaiczną to zestaw nie tylko ekologiczny i komfortowy, ale przede wszystkim wyjątkowo oszczędny. Dzięki niemu można sobie zapewnić praktycznie darmowe ogrzewanie oraz znacząco obniżyć koszty pozyskania energii elektrycznej dla domu (nowy rachunek za prąd to ok. 20 złotych miesięcznie).
Jeśli marzy Ci się tani w utrzymaniu dom, projekt uwzględniający pompę ciepła z instalacją fotowoltaiczną będzie znakomitym wyborem. Co jest najważniejsze w takim projekcie? Najbardziej liczy się kilka czynników:
Projekt domu nie musi natomiast uwzględniać kotłowni z pionem spalinowym, jeśli do ogrzewania będziesz korzystać tylko z pompy ciepła. Pozwoli to nieznacznie obniżyć koszty budowy.
Dokładny koszt wyposażenia domu w pompę ciepła oraz instalację fotowoltaiczną zależy od wielu czynników. To przede wszystkim:
Od tego będzie w znacznej mierze zależeć wymagana wielkość mocy zarówno instalacji fotowoltaicznej, jak i pompy ciepła. Na koszty całego przedsięwzięcia wpłyną jednak również takie czynniki jak gwarancja, renoma producenta sprzętu czy wyniki testów.
Koszt pompy ciepła typu monoblok (wszystkie elementy pompy znajdują się na zewnątrz) dla domu jednorodzinnego (wraz z montażem instalacji) zaczyna się od 30 tys. złotych. Może on jednak również z powodzeniem przekroczyć 50 tys. zł. Ceny montażu paneli fotowoltaicznych wraz z całym osprzętem dla domu jednorodzinnego zaczynają się już od 13 tysięcy złotych, które musimy zainwestować oprócz kosztu samej pompy. Czy warto? Przy obecnych wzrostach cen tradycyjnych paliw nie ma się nad czym zastanawiać, ponieważ oszczędności zwykle są ogromne, a dodatkowo takie nowoczesne instalacje znacznie podwyższają wartość domu.
Nie musisz jednak brać wszystkich kosztów inwestycji na siebie. Istnieją bowiem programy zapewniające dopłaty zarówno do instalacji PV, jak i do pomp ciepła.
To m.in.:
Ponadto dostępne są programy dla rolników (np. Agroenergia) i firm (np. Energia Plus).
Dobrze dopasowana instalacja fotowoltaiczna może pomóc obniżyć rachunki za energię elektryczną niemal do zera. Tymczasem pompa ciepła będzie generować ogrzewanie budynku dzięki zużywaniu prądu, który samodzielnie pozyskasz ze słońca. Dokładna wysokość oszczędności to kwestia indywidualna, jednak można sobie wyobrazić, że będą one spore. W przypadku przeciętnego zużycia energii elektrycznej i cieplnej może to być nawet 60 tys. zł w ciągu 25 lat, i to bez uwzględnienia podwyżek cen prądu dostarczanego z sieci energetycznej. Warto tu wspomnieć, że obecnie montaż instalacji PV zwraca się po ok. 5-6 latach.
Trudno o bardziej oszczędne rozwiązanie grzewcze niż pompa ciepła. Fotowoltaika to natomiast własna energia elektryczna pozyskana ze słońca, dzięki której uniezależnisz się od ciągłych podwyżek cen prądu. Ich połączenie jest więc niezwykle opłacalne, a przy tym przyjazne dla środowiska. Ponadto bezobsługowość tych systemów wpłynie na Twój codzienny komfort.
Chcesz zapewnić sobie maksymalne oszczędności i prawdziwą niezależność? Współpracuj z najlepszymi. Skontaktuj się z Erato Energy i sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić!