Podłączenie fotowoltaiki do sieci to zwykle ostatni etap związany z jej instalacją. Chociaż nie jest to obowiązkowe, większość inwestorów decyduje się na ten krok ze względu na możliwość korzystania z net-meteringu, czyli opłacalnego rozliczania wyprodukowanych nadwyżek prądu. Sprawdź, jak wygląda podłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci dystrybucyjnej, kto może to zrobić i jak wygląda rozliczenie z operatorem.
Większość inwestorów interesuje się możliwością podłączenia mikroinstalacji do sieci ze względu na korzystny net-metering. Nie jest to jednak opcja dostępna dla każdego. Wszystko zależy od tego, kim jest inwestor i jaką moc ma fotowoltaika. Podłączenie do sieci w celu zostania prosumentem po nowelizacji ustawy o OZE jest możliwe w przypadku:
Przyłączenie mikroinstalacji do sieci energetycznej jest stosunkowo proste i nie wiąże się z dodatkowymi opłatami. W przypadku większych instalacji (o mocy powyżej 50 kWp) nie można korzystać z net-meteringu, a jedynie sprzedaży energii elektrycznej na zasadach ogólnych. Podłączenie fotowoltaiki do sieci wiąże się wówczas również z dodatkowymi kosztami.
Obecnie najczęściej wykonuje się przyłączenia mikroinstalacji, które powstają w wyniku inwestycji dokonywanych zarówno przez osoby prywatne, jak i firmy. Jest to proces maksymalnie uproszczony, ale jego dokładny przebieg różni się od warunków przyłączeniowych. Zgodnie z ustawą Prawo energetyczne można wykonać:
Od powyższych warunków zależy przebieg procesu podłączenia fotowoltaiki do sieci, szczególnie w jego początkowej fazie.
Pierwszy krok w kierunku przyłączenia mikroinstalacji do sieci zależy od warunków. Jeśli:
Wszystkie te czynności odbywają się na podstawie złożenia odpowiedniego wniosku wraz z dokumentami.
Występując o podłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci dystrybucyjnej, musisz dołączyć do wniosku dokumenty takie jak:
Warto wcześniej sprawdzić wymagany zakres i zawczasu przygotować kompletną dokumentację.
Wzór wniosku o zgłoszenie mikroinstalacji jest udostępniany przez operatora. Zazwyczaj wystarczy wypełnić formularz. Można go złożyć osobiście lub drogą elektroniczną.
Jeśli dane w zgłoszeniu są poprawne i kompletne, operator wysyła do zgłaszającego odpowiednie potwierdzenie. Następnie wysyła fachowca, który weryfikuje parametry techniczne instalacji i montuje licznik dwukierunkowy mierzący ilość energii elektrycznej przesyłanej w obu kierunkach.
Ostatnim etapem jest zazwyczaj podpisanie umowy kompleksowej. Określa ona zasady zakupu i dystrybucji energii przez prosumenta. W przypadku sprzedaży energii do sieci na zasadach ogólnych należy podpisać umowę sprzedaży energii oraz świadczenia usług dystrybucji.
Podłączenie fotowoltaiki do sieci elektroenergetycznej pozwala wygodnie rozliczać nadwyżki z odnawialnego źródła energii. Są one odprowadzane do sieci, a następnie mogą być odebrane w następujących proporcjach:
Na wykorzystanie nadwyżek prosument ma 12 miesięcy, licząc od momentu ich wprowadzenia do sieci. Cały system działa automatycznie, co jest bardzo wygodne.
Uwaga: planowane zmiany w przepisach najprawdopodobniej zablokują możliwość przystępowania do programu prosumenckiego. Dotychczasowi prosumenci będą jednak mogli korzystać z niezmienionych zasad rozliczenia przez kolejne 15 lat. Nowe regulacje mogą wejść w życie już w 2022 roku.
Jeśli interesuje Cię montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej, z całą pewnością warto rozważyć jej podłączenie do sieci. Dzięki temu Twoja inwestycja w wykorzystanie odnawialnych źródeł energii stanie się bardziej opłacalna. Współpracując z Erato Energy, możesz liczyć na pomoc również w tym aspekcie. Pomożemy Ci zadbać o to, by instalacja została przyłączona do sieci w odpowiednim terminie, a dzięki montażowi przez uprawnionego instalatora będziesz mógł skorzystać z atrakcyjnych warunków rozliczenia dla prosumentów.