Własne panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu budynku są prostym sposobem na obniżenie rachunków za energię elektryczną. Produkcja prądu na własny użytek pozwala też uniezależnić się od nieustannych podwyżek cen, co zapewnia większą stabilizację domowego budżetu. Z pomocą przychodzą też nowoczesne magazyny energii. Dzięki nim, zamiast odprowadzać nadwyżki do sieci energetycznej, możesz ją przechować i wykorzystać w dowolnej formie na własne potrzeby. Posiadanie magazynów energii jest też środkiem zaradczym na wprowadzony w tym roku sposób rozliczania prosumentów, czyli net billing.
Instalacja PV jest wybierana przez wielu właścicieli domów jednorodzinnych czy gospodarstw rolnych jako sposób na oszczędzanie prądu. Stanowi też rodzaj zabezpieczenia przed ciągle rosnącymi cenami czy przerwami w dostawach podczas awarii sieci. Zestaw hybrydowy (a więc fotowoltaika połączona z akumulatorami) może działać zarówno jako on-, jak i off grid. Off grid wydaje się idealnym rozwiązaniem dla konsumenta, bo nie wymaga przyłączenia do sieci ani szczególnych inwestycji, a może całkowicie uniezależnić od zewnętrznych dostawców.
Jedną z nielicznych wad fotowoltaiki jest uzależnienie poziomu produkcji prądu od warunków pogodowych i nasłonecznienia. Zimą, kiedy dni skracają się do kilku godzin, a promienie słońca są blokowane przez gęste chmury, dzienna produkcja może nie być wystarczająca na pokrycie potrzeb budynku. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą systemy magazynowania energii elektrycznej produkowanej przez instalację fotowoltaiczną.
Inwestycja w domowe magazyny energii przynosi podwójne korzyści.
Magazyn energii jest różne definiowany przez Prawo energetyczne, Ustawę o rynku mocy oraz Ustawę o OZE. Wspólną dla wszystkich tych definicji jest jednak część określająca go jako urządzenie lub zespół urządzeń służących do przechowywania wyprodukowanej energii i późniejszego jej odzyskania.
Magazyn energii działa jak typowy akumulator litowy. Jest to tzw. ogniwo galwaniczne wtórne, które w przeciwieństwie do ogniwa pierwotnego może być wielokrotnie ładowane prądem i rozładowywane. Gromadzenie prądu odbywa się w wyniku reakcji chemicznej. Akumulatory różnią się zarówno składem elektrolitu jak i budową elektrod, Dlatego poza już wymienionymi są też akumulatory kwasowo-ołowiowe, litowo-polimerowe i niklowo-kadmowe.
Reakcje chemiczne zachodzące w akumulatorze niosą też za sobą różne reakcje uboczne. Przyczyniają się one do zużywania się elektrolitu i elektrod, a w efekcie całego akumulatora. Dlatego magazyn energii ma ograniczoną żywotność wyrażaną najczęściej w liczbie cykli ładowania. Magazyny dostępne w ofercie Erato Energy mają ilość cykli ładowania równą 6000, przez co nasze ogniwa cieszą się długą żywotnością, przez wiele lat pełniąc ważną funkcję użytkową.
Wykorzystanie magazynu energii sprowadza się do ładowania nadwyżek energii wyprodukowanej za pomocą instalacji PV. W okresie obniżonej produkcji (np. po zachodzie słońca) można ją w pierwszej kolejności wykorzystać do zasilania urządzeń elektrycznych, a dopiero potem uzupełniać niedobory z sieci publicznej.
Magazynowanie energii pozwala uniezależnić się od zewnętrznych dostawców i galopujących cen. Wymaga jednak zainwestowania dodatkowych środków. Przykładowe ceny tych urządzeń, w których można przechowywać wyprodukowaną energię, zależą od ich pojemności i wynoszą:
W Erato Energy dostępne są magazyny energii od 10 kWh z możliwością rozbudowy. Koszt takiego magazynu zaczyna się od 17 000 złotych netto. Należy jednak pamiętać, że do prawidłowej pracy magazynu energii niezbędny jest również falownik hybrydowy.
Magazyn energii stanowi większą część ceny instalacji hybrydowej, dlatego potencjalni inwestorzy zastanawiają się nad jego opłacalnością. Z drugiej strony odprowadzanie nadwyżek prądu do sieci elektroenergetycznej na nowych zasadach może być jeszcze mniej opłacalne. Dlatego wybór pierwszej opcji jest uzasadniony – pod warunkiem dokładnego przeanalizowania potrzeb energetycznych budynku z instalacją fotowoltaiczną. Aby bowiem magazynować prąd do użytku domowego i być samowystarczalnym, trzeba go odpowiednio dużo wyprodukować.
Pierwszym krokiem przed zakupem jest obliczenie zapotrzebowania na energię. Obejmuje ono sumę wszystkich używanych odbiorników elektrycznych, oświetlenia oraz innych potrzeb, w tym nietypowych (np. maszyna w warsztacie rzemieślniczym przy domu). Zamiast zliczać sprzęty, można też po prostu sprawdzić zużycie na rachunku za prąd. Następnie należy określić, ile z tych potrzeb będzie zaspokajanych w nocy, po obniżeniu poziomu produkcji przez panele. Potrzeby te z pewnością będą inne w domku letniskowym i domu mieszkalnym. Należy też pamiętać, że magazyn DC przechowuje prąd stały. Aby uzyskać prąd przemienny używany w instalacjach domowych, trzeba sprzęgnąć urządzenie z falownikiem.
Mówiąc o opłacalności inwestycji w magazyn energii, warto też wspomnieć o programie Mój Prąd. Urządzenie tego typu w programie jest wysoko punktowane i daje sporą szansę na zwrot pokaźnej kwoty. Decydując się na instalację hybrydową, otrzymujemy 15 500 zł dofinansowania, zaś przy pompie ciepła jest to dodatkowe 5000 zł.
Instalacja fotowoltaiczna produkuje określoną ilość energii, która powinna być jak najefektywniej wykorzystania. Oczywiście można odprowadzić nadwyżki, jeśli do domu jest doprowadzona sieć energetyczna, jednak dopiero wtedy, gdy potrzeby własne zostaną całkowicie zaspokojone. Magazyn może też służyć do przechowywania energii, którą produkuje pompa ciepła. Dlatego powinien być odpowiednio pojemny. Istotnym parametrem jest też jego moc ciągła.
Jak duży magazyn energii do fotowoltaiki wybrać? Najlepszym rozwiązaniem jest powierzenie tego zadania fachowcowi, który przeprowadzi audyt energetyczny. Bierze on pod uwagę nie tylko wielkość instalacji PV, ale też potrzeby gospodarstwa czy nawyki mieszkańców. Jeśli nie ma takiej możliwości, szacuje się, że dla domu jednorodzinnego minimalny jest akumulator o pojemności 10 kWh. Warto też pamiętać, ze magazyn energii jest efektywny wtedy, gdy cały czas pracuje.
Pomiędzy magazynami energii przeznaczonymi dla instalacji fotowoltaicznej istnieją spore różnice. Obejmują one nie tylko parametry techniczne, ale również inne cechy, które mogą mieć wpływ na komfort czy bezpieczeństwo pracy. Dlatego wybierając urządzenie do gospodarstwa i fotowoltaiki, należy zwrócić uwagę na następujące cechy:
Wybierając magazyn energii, należy też zwrócić uwagę na zalecenia dotyczące jego montażu. Niektórzy producenci wskazują, w jakich warunkach urządzenie nie może być zamontowane. Nie bez znaczenia jest też producent oraz okres, na jaki udziela on gwarancji.
Jeśli macie Państwo jakiekolwiek pytania, zapraszamy do kontaktu. Wyjaśnimy wszelkie wątpliwości i przybliżymy nurtujące Państwa kwestie techniczne. Nasi fachowcy od lat montują instalacje PV na terenie całego kraju i mają w tym ogromne doświadczenie. Będą potrafili zatem doskonale doradzić w doborze magazynu do fotowoltaiki.