Zastanawiasz się, czy instalacja fotowoltaiczna rzeczywiście jest tak korzystnym rozwiązaniem, jak słyszałeś? Odpowiedź brzmi: tak. Mimo to, jak każda technologia, ma swoje zalety i wady. Warto być świadomym obu stron przed podjęciem ostatecznej decyzji. Dowiedz się więc jakie korzyści i zagrożenia wiążą się z inwestycją w panele fotowoltaiczne i wybierz rozwiązanie, które jest dla Ciebie najkorzystniejsze.
Fotowoltaika to technologia, która służy do wytwarzania darmowego prądu z odnawialnych źródeł, a dokładniej z energii słonecznej. Aby taki system mógł działać, na dach domu (lub, rzadziej, na grunt) trafiają panele fotowoltaiczne, które służą do wytwarzania energii elektrycznej. Następnie jest ona przetwarzana w inwerterze – tak, aby uzyskała parametry zgodne z tymi, które ma prąd z sieci energetycznej.
Zastanawiasz się, jakie są zalety fotowoltaiki? Poznaj najważniejsze plusy tego rozwiązania.
Obecność paneli fotowoltaicznych na dachu oznacza możliwość wytwarzania zupełnie bezpłatnej energii elektrycznej. Możesz ją wykorzystać do zasilania wszystkich urządzeń i instalacji w swoim domu, firmie czy gospodarstwie rolnym – przez cały rok.
Decyzja o instalacji paneli fotowoltaicznych na dachu domu jednorodzinnego czy budynku gospodarczego oznacza, że zaczynasz korzystać z odnawialnych źródeł energii. Produkcja prądu z wykorzystaniem instalacji fotowoltaicznych to rozwiązanie przyjazne środowisku naturalnemu. Ten proces nie wiąże się z emisją CO2 ani innych szkodliwych substancji. Wytwarzając własną energię, przyczyniasz się też pośrednio do zmniejszenia zapotrzebowania na nieodnawialne źródła.
Ponieważ fotowoltaika to technologia z grupy „OZE”, zyskała ogromne wsparcie rządu, samorządu i Unii Europejskiej – jest zgodna z polityką energetyczną UE. Dlatego inwestycja w montaż paneli słonecznych pozwala na uzyskanie dofinansowania. W Polsce możesz dostać m.in. do 5 000 zł z rządowego programu „Mój Prąd” oraz skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej od podatku PIT. To wsparcie, które odciąży Twój budżet w trakcie zakupu i montażu komponentów systemu.
Dobrze zwymiarowana instalacja – taka, której moc będzie adekwatna do zapotrzebowania energetycznego domu, zwróci się w ok. 5 lat od momentu dokonania inwestycji. Dlatego mimo że początkowy koszt wydaje się wysoki, nie należy się nim martwić – po jego poniesieniu nie czekają Cię już żadne wydatki z tytułu montażu ogniw. Rachunki za prąd spadną nawet o 90%. To czysty zysk!
Fotowoltaika to technologia nastawiona na długi czas bezkosztowego i bezawaryjnego działania. Szacuje się, że panele słoneczne zachowują wysoką wydajność działania przez ok. 30 lat lub dłużej. Z każdym rokiem technologia ich produkcji jest udoskonalana, więc można się spodziewać jeszcze większych oszczędności. Na przykład panele Jinko Solar N-Type dostępne w naszej ofercie są objęte gwarancją, którą można przedłużyć do aż 25 lat!
Jeśli planujesz instalację fotowoltaiki o mocy do 50 kWp (to wartość odpowiednia dla obiektu mieszkalnego oraz większości małych i średnich gospodarstw rolnych), nie musisz zgłaszać budowy do starostwa powiatowego ani oczekiwać na decyzję. Jedyne formalności związane z montażem są dokonywane z zakładem energetycznym. Należy zgłosić instalację fotowoltaiczną do ZE, aby jej pracownicy w ciągu 30 dni od otrzymania takiej informacji dokonali wymiany licznika na dwukierunkowy.
Jako prosument (czyli właściciel mikroinstalacji o mocy do 50 kWp) możesz liczyć na korzystne rozliczenia nadwyżek energii na zasadach net-meteringu. Skąd one się biorą? To proste: panele słoneczne pracują w uzależnieniu od promieniowania słonecznego. Latem jest go więcej, zimą mniej. Dlatego w miesiącach „wakacyjnych” system produkuje nadwyżkę energii. Jest ona magazynowana w zasobach zakładu energetycznego, a Ty uzyskujesz zwrot 70 lub 80% z każdej przesłanej kWh. Nadwyżki możesz odzyskać przez cały rok rozliczeniowy.
Choć instalacja niesie za sobą wiele korzyści, trzeba też mieć świadomość minusów paneli fotowoltaicznych.
Czas życia standardowych falowników jest szacowany na ok. 10 lat. To rzeczywiście najsłabsze ogniwo fotowoltaiki. Po tym czasie może zajść konieczność jego wymiany dla zachowania bezpieczeństwa i wydajności instalacji fotowoltaicznej.
Chodzi przede wszystkim o poziom nasłonecznienia oraz liczbę godzin słonecznych. W Polsce optymalne warunki do pracy instalacji panują mniej więcej od kwietnia do października. W tym okresie powstaje nawet nadwyżka energii. Jednak zimą energii z instalacji powstaje mniej. Rozwiązaniem jest magazynowanie nadprogramowego prądu wyprodukowanego latem w magazynie w ZE. To pozwala zoptymalizować koszty energii.
Chodzi przede wszystkim o wybranie prawidłowego miejsca instalacji paneli fotowoltaicznych. Najlepiej, gdy znajdą się one od południowej strony dachu – o ile ten obszar nie jest narażony na ryzyko zacienienia.
Z wadami, jakie niesie za sobą fotowoltaika, można sobie poradzić. Wystarczy dobrze zaprojektować instalację i prawidłowo ją wykonać, a potem korzystać z zalet, jakie niesie za sobą ta technologia. Chcesz się dowiedzieć więcej na temat tej technologii? Skontaktuj się z naszymi ekspertami i zacznij produkować darmowy prąd!