Zastanawiasz się nad montażem najlepszych paneli i fotowoltaicznych w swoim domu, firmie lub gospodarstwie rolnym? Jeśli tak, musisz wiedzieć, czym się charakteryzują oraz jakie rodzaje modułów są dostępne na rynku. Poznaj także najważniejsze parametry, które musisz wziąć pod uwagę.
Panele fotowoltaiczne to urządzenia składające się z ogniw połączonych w moduły. Konwertują energię słoneczną w elektryczną, którą można wykorzystać do zasilania różnych urządzeń i systemów. Wykorzystanie odnawialnego źródła energii, którym są promienie cieszy się coraz większą popularnością także w Polsce głównie ze względu na efektywność instalacji fotowoltaicznej. Korzystanie z paneli pozwala zmniejszyć wydatki eksploatacyjne gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Nowoczesne moduły PV są wydajne, panele amorficzne także przystępne cenowo, dlatego warto wziąć je pod uwagę.
Wyróżnia się następujące rodzaje paneli fotowoltaicznych:
Zdecydowanie najczęściej wybierane są panele monokrystaliczne i polikrystaliczne, dlatego warto wiedzieć na ich temat nieco więcej. Pierwsze z nich są wykonane z pojedynczych kryształów krzemu. Wyróżniają się jednolitą ciemną barwą z białymi kropkami i uporządkowaną strukturą, co przekłada się na ich sprawność. Na rynku są dostępne także panele PV FULL BLACK. Charakteryzują się idealnie czarnym tłem. Jednak wygląd nie idzie w parze z wydajnością, gdyż ich powierzchnia mocno się nagrzewa, a w wysokiej temperaturze pracują one mniej efektywnie.
Panele polikrystaliczne składają się z bloków krzemowych pociętych na kawałki. Na powierzchni widać charakterystyczne paski. Mają nieco niższą sprawność, ale jednocześnie są tańsze.
Najnowszym trendem w branży fotowoltaicznej są moduły N-Type, które zdobywają coraz większą popularność, wypierając tradycyjne panele monokrystaliczne i polikrystaliczne. Wynika to z ich wyższej wydajności oraz dłuższej żywotności. Moduły N-Type charakteryzują się niższą degradacją ogniw w czasie, co oznacza, że zachowują one wyższą sprawność przez dłuższy okres użytkowania. Dzięki temu, choć ich cena początkowa może być wyższa, inwestycja w te panele jest bardziej opłacalna na przestrzeni lat. Dodatkowo, lepiej radzą sobie w wyższych temperaturach, co przekłada się na stabilniejszą produkcję energii, szczególnie w gorących klimatach. Coraz więcej osób decyduje się na wybór modułów N-Type, aby uzyskać maksymalną efektywność energetyczną z instalacji fotowoltaicznej.
Wybór właściwych paneli fotowoltaicznych ma wpływ na to, czy cała instalacja będzie pracowała zgodnie z oczekiwaniami. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim:
Przeglądając oferty poszczególnych firm, trzeba także zwrócić uwagę na gwarancję producenta. Jest ona swego rodzaju obietnicą, że przez określony czas panele fotowoltaiczne będą działały bez zarzutu. Im dłuższa gwarancja, tym dłuższy okres bezpiecznego korzystania z instalacji.
Wydajność paneli zależy w dużej mierze od parametrów wybranych modułów. Można podzielić je na 3 kategorie:
Im większa wydajność, tym najczęściej lepsza jakość wykonania, a także wyższa cena. Takie panele stosuje się głównie na dachach budynków, gdzie powierzchnia do ich montażu jest ograniczona, a dostęp utrudniony. Moduły o małej i średniej wydajności pracują mniej intensywnie, co oznacza, że trzeba zamontować ich więcej, aby stworzyć instalację o określonej mocy. Zazwyczaj stosuje się je na konstrukcjach naziemnych, które najczęściej mają duże powierzchnie, a uszkodzone panele można z łatwością wymienić ze względu na dobry dostęp do nich.
W przypadku paneli fotowoltaicznych stosuje się 2 rodzaje gwarancji:
Pierwsza z nich obejmuje wady materiału oraz wykonania. Może mieć różną długość i dotyczyć wyłącznie samego modułu, jak i również jego montażu.
Drugim rodzajem jest gwarancja uzysku (lub liniowa gwarancja mocy). Określa ona minimalną wydajność w określonym czasie. Dotyczy wyłącznie standardowej stopniowej utraty sprawności.
Pamiętaj o tym, aby zweryfikować zarówno długość gwarancji uzysku, jak i produktu, aby mieć pewność, że panele będą pracować bez zarzutu przez długi czas.
Zanim wybierzesz najlepsze panele fotowoltaiczne, musisz wiedzieć, czym różnią się dwa najważniejsze parametry modułów, czyli moc oraz sprawność. Pierwszy z nich określa, ile prądu jest w stanie wyprodukować konkretny moduł w warunkach testowych. Z kolei sprawność modułu określa zdolność przetwarzania promieni słonecznych w energię elektryczną. Wydajne panele powinny być dopasowane do zapotrzebowania budynku na prąd. Tylko wtedy ich praca będzie efektywna i przede wszystkim opłacalna.
Panele na promieniowanie słoneczne muszą być odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, na które będą narażone. Wytrzymałość mechaniczna modułów określa, czy będą one w stanie wytrzymać napór śniegu oraz silne porywy wiatru. Trzeba mieć na uwadze to, że ten parametr dotyczy całego panelu, a nie pojedynczych ogniw. Duże znaczenie dla wytrzymałości ma sposób montażu modułów. Przyjmuje się, że standardowa odporność paneli wynosi:
Takie moduły bez problemu powinny poradzić sobie z warunkami atmosferycznymi występującymi w Polsce.
Budowa paneli wpływa na to, czy instalacja fotowoltaiczna będzie pracowała bez zarzutu przez długi czas. Trudno jednak jednoznacznie określić, które moduły są bardziej niezawodne od pozostałych. Instytut PV Evolution Lab (PVEL) od wielu lat prowadzi badania nad panelami, które są zdecydowanie bardziej wymagające niż klasyczne certyfikacje.
Zgodnie z ich wynikami można stwierdzić, że w przypadku modułów najważniejszy jest wybór odpowiednich materiałów, a także wykonanie ich w fabrykach wyróżniających się precyzyjną kontrolą jakości na każdym etapie produkcji. Oznacza to, że na ich wydajności oraz niezawodność i wytrzymałość wpływa przede wszystkim sposób wykonania.
Panele fotowoltaiczne są coraz chętniej wybierane przez inwestorów ze względu na przystępne ceny, a także zadowalające parametry modułów. Musisz pamiętać, że ich zakup to około 40-50% wszystkich kosztów, jakie poniesiesz, jeśli chcesz stworzyć instalację fotowoltaiczną. Stosunek ceny do jakości paneli słonecznych to bardzo ważny parametr, który trzeba uwzględnić.
Analizując opłacalność modułów, można to robić z uwzględnieniem dwóch parametrów. Jeśli zależy Ci na niskim koszcie początkowym i szybkim zwrocie, zwróć uwagę na koszt wyprodukowanej energii, czyli kWp. Aby to zrobić, wystarczy że podzielisz cenę modułu przez jego moc. W ten sposób dowiesz się, ile kosztuje wyprodukowanie prądu z energii słonecznej. Jeśli najważniejszy jest dla Ciebie niski koszt gwarantowanej produkcji, musisz uwzględnić roczną produkcję kWh z 1 kWp mocy instalacji, cenę i moc modułów oraz długość gwarancji produktu.
Na rynku znajdziesz moduły kosztujące od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Mimo że zakup najtańszych paneli jest kuszący ze względu na niską cenę, jednak nie zawsze jest opłacalny. Takie moduły najczęściej mają krótki okres gwarancji i są dość awaryjne. Oznacza to, że istnieje duże ryzyko częstych problemów z ich prawidłowym działaniem, a to wiąże się z kosztami. Tańsze panele powinny zwrócić się w krótkim czasie, jednak w przypadku konieczności przeprowadzania ich napraw poza gwarancją (lub w jej ramach, ale w sytuacji, gdy nie obejmuje ona np. transportu i montażu modułów) może okazać się, że wcale nie są opłacalnym rozwiązaniem.
Dobrym rozwiązaniem jest wybór przystępnych cenowo i dobrych jakościowo modułów. Znajdziesz je w ofercie wielu różnych producentów. Możesz sprawdzić ranking paneli fotowoltaicznych i zapoznać się z tymi, które są najczęściej polecane.
Jeśli jednak zależy Ci na najwyższej jakości, niezawodności i bezpieczeństwie, to od razu postaw na moduły klasy premium. Są one najdroższe, ale wykonane z najlepszych materiałów, co zapewni im wydajność. Zazwyczaj mają także bardzo długi okres gwarancji.
Jeśli nie wiesz, jak samodzielnie wybrać najlepsze panele fotowoltaiczne, skontaktuj się z naszymi doradcami, którzy chętnie Ci pomogą znaleźć moduły o optymalnym stosunku ceny do jakości.