Utylizacji paneli fotowoltaicznych jest obowiązkowa ze względu na istniejące przepisy prawa. Jest to bowiem sprzęt elektroniczny i elektryczny. Dowiedz się, na czym polega ten proces oraz z jakich dostępnych metod możesz skorzystać. Przekonaj się także, jakie materiały można odzyskać z paneli.
Utylizacja paneli fotowoltaicznych to proces pozwalający na wykorzystanie odpadów jako surowców wtórnych. Recykling jest niezwykle ważny dla sustainability, czyli zrównoważonego rozwoju oraz jakości środowiska. Panele zawierają elementy wykonane z różnych materiałów, a część z nich nadaje się do ponownego wykorzystania. W ten sposób zmniejsza się ilość odpadów elektrycznych, które są dużym zagrożeniem dla otoczenia.
Bardzo ważne jest prawidłowe przeprowadzenie utylizacji, gdyż tylko wtedy możliwe jest zminimalizowanie negatywnego wpływu na ekosystem. Niewłaściwy recykling może spowodować przedostanie się do środowiska niebezpiecznych substancji. Ekologiczna odpowiedzialność to wspólny obowiązek, którego należy przestrzegać.
Jeśli już znasz znaczenie właściwej utylizacji paneli fotowoltaicznych, musisz także poznać dostępne metody tego procesu.
Istnieje kilka metod recyklingu paneli fotowoltaicznych. Zaliczają się do nich metody:
Pierwsza polega na podgrzewaniu modułów w celu rozdzielenia poszczególnych komponentów. Temperatura wynosi nawet 500°C, dzięki czemu szkło otaczające ogniwa krzemowe odparowuje. Elementy te są więc gotowe do ponownego użycia. Mimo zalet tej techniki trzeba pamiętać o tym, że nieprawidłowe jej przeprowadzenie może powodować emisję szkodliwych gazów.
Mechaniczna technika recyklingu polega na demontażu ramy w celu odseparowania części wykonanych z aluminium oraz szkła. Usuwa się kable oraz skrzynkę przyłączeniową, a następnie tnie i zgniata panele. Praktycznie całe szkło odzyskane z modułów nadaje się do ponownego wykorzystania i produkcji nowych paneli. Dotyczy to także elementów z metalu, które można użyć do formowania ramek. Metoda mechaniczna jest prosta, ale nie sprawdzi się przy odzyskiwaniu surowców takich jak np. krzem.
Demontaż poszczególnych komponentów paneli jest także możliwy dzięki metodzie chemicznej. Za pomocą kwasu wytrawia się cząsteczki krzemu oraz wzbogaca ich strukturę, co pozwala przywrócić ich pierwotne właściwości. Metoda ta jest dość kosztowna i wymaga właściwego zarządzania odpadami chemicznymi.
Każda z tych metod ma swoje zalety. Jednak wybór odpowiedniej metody utylizacji zależy także od tego, kto odpowiada za recykling zużytych paneli, o czym przeczytasz w dalszej części artykułu.
Odpowiedzialność za utylizację paneli fotowoltaicznych ponosi przede wszystkim producent. Zgodnie z dyrektywą WEEE oraz Ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym podmiot wprowadzający do obrotu takie urządzenia ma obowiązek ich odebrania oraz przetworzenia. Właściciel instalacji może jednak także samodzielnie dostarczyć panele fotowoltaiczne do firmy, która zajmuje się ich utylizacją.
Aby recykling modułów przebiegał zgodnie z oczekiwaniami, każdy uczestnik tego procesu musi zadbać o przestrzeganie obowiązujących norm. Warto wiedzieć, jakie materiały można uzyskać z paneli, o czym dowiesz się poniżej.
Podczas recyklingu paneli można odzyskać wiele cennych surowców, które nadają się do ponownego wykorzystania. Zalicza się do nich przede wszystkim:
Materiały te, przy zastosowaniu odpowiednich technik, zachowują większość swoich właściwości. Dlatego możliwe jest ich zastosowanie nie tylko do tworzenia nowych paneli. Odzysk surowców zmniejsza liczbę produkowanych odpadów oraz przyczynia się do zrównoważonego rozwoju.
Odzyskane materiały to tylko jedna z wielu zalet recyklingu. Równie ważnym aspektem jest jego wpływ na środowisko, który omówimy poniżej.
Prawidłowa utylizacja paneli fotowoltaicznych pozwala na odzyskanie surowców, co zmniejsza zapotrzebowanie na ich wydobycie. To z kolei wpływa korzystnie na zrównoważony rozwój oraz rozsądne gospodarowanie zasobami. Recykling to także mniejsza liczba odpadów.
Takie rozwiązanie ma jednak i wady. Moduły fotowoltaiczne poddawane utylizacji mogą emitować szkodliwe substancje, które są zagrożeniem dla środowiska. Bardzo ważny jest wybór odpowiedniej firmy zajmującej się recyklingiem, która spełnia wszelkie normy. Pozwoli to zapewnić bezpieczeństwo środowiskowe na odpowiednim poziomie.
Ważnym czynnikiem są koszty związane z utylizacją paneli, które powinieneś poznać nieco bliżej.
Koszt utylizacji paneli fotowoltaicznych zależy przede wszystkim od:
Recykling paneli fotowoltaicznych wymaga ich demontażu oraz transportu na miejsce, w którym zostaną poddane demontażowi. Wszystko to wpływa na koszty takiego przedsięwzięcia. Cena za kilogram modułów różni się także w zależności od zastosowanych w nich technologii. Najczęściej utylizacja paneli monokrystalicznych jest droższa w porównaniu z wydatkami na recykling modeli polikrystalicznych.
Musisz znać nie tylko koszty związane z odzyskiwaniem surowców wtórnych z modułów PV, ale także wiedzieć, gdzie można je dostarczyć.
Zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny może być zutylizowany wyłącznie przez wyspecjalizowane jednostki mające odpowiednie upoważnienia do prowadzenia takiej działalności. Firmy recyklingowe działają na terenie całego kraju, oferując odbiór elektrośmieci bezpośrednio od klientów. Paneli nie można po prostu wyrzucić do śmietnika, gdyż jest to niezgodne z obowiązującymi przepisami prawa.
Klienci, którzy chcą samodzielnie dostarczyć moduły do zakładu przetwarzania, powinni je przetransportować do punktu odbioru. Stamtąd zostaną odebrane i ruszą w dalszą drogę. Bardzo ważne jest to, aby wybierać wyłącznie certyfikowane firmy zajmujące się recyklingiem i utylizacją.
Warto znać nie tylko miejsca, do których można oddać panele, ale także aktualne przepisy prawa związane z tym procesem.
Jednym z najważniejszych aktów prawnych dotyczących paneli i innych elektrośmieci jest dyrektywa WEEE. Jej celem jest zachowanie, ochrona oraz poprawa jakości środowiska, a także zdrowia ludzkiego oraz racjonalne wykorzystanie zasobów naturalnych. W Polsce obowiązuje także wspomniana już Ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Nakłada ona na producenta odpowiedzialność za wprowadzony do obrotu sprzęt.
Nieprzestrzeganie regulacji środowiskowych wiąże się nie tylko z zagrożeniem dla otoczenia, ale także karami finansowymi. Mogą one wynieść nawet 5 000 zł.
Zrozumienie obowiązujących przepisów jest niezbędne, aby móc w pełni czerpać korzyści z recyklingu paneli, o których przeczytasz poniżej.
Korzyści z recyklingu paneli fotowoltaicznych to przede wszystkim pozytywny wpływ na środowisko. Wśród pozostałych można wymienić:
Recykling paneli fotowoltaicznych wspiera zrównoważony rozwój i jest bardzo ważny pod względem ekologii i ochrony otoczenia. Wymienione korzyści doskonale pokazują, jak istotny jest recykling, a jego rozwój może korzystnie wpłynąć na cały przemysł fotowoltaiczny.