Zasada funkcjonowania instalacji fotowoltaicznej jest dość prosta – promienie słoneczne padają na panele fotowoltaiczne, w których zamieniane są w energię. Światło jest bowiem nośnikiem oddziaływań elektrycznych i jest niezbędne do tego, by instalacja mogła działać i produkować prąd stały.
Projekt instalacji fotowoltaicznej uwzględnia cały zestaw urządzeń. Zasadniczymi elementami zestawu fotowoltaicznego są:
Jak działa fotowoltaika? Energia elektryczna ze Słońca pozyskiwana jest w kilku etapach. Podstawowym elementem instalacji są panele słoneczne. Kluczową rolę w całym procesie zamiany energii odgrywają ogniwa fotowoltaiczne, z których składają się moduły fotowoltaiczne. Produkowanie energii elektrycznej przez moduły umożliwia zjawisko fotowoltaiczne. Polega na powstaniu siły elektromotorycznej w półprzewodniku pod wpływem promieniowania świetlnego.
Instalacja fotowoltaiczna do działania potrzebuje światła, a dokładniej nośnika oddziaływań elektrycznych, czyli fotonu. Foton pada na płytkę krzemową, z której zbudowane jest ogniwo fotowoltaiczne i wprawia w ruch elektrony, dzięki którym powstaje napięcie elektryczne.
Wytworzony w panelach prąd stały wędruje do falownika w celu zamiany na prąd przemienny. Po przekształceniu cechuje się parametrami zgodnymi z tymi, jakie ma nasza domowa instalacja elektryczna. Falownik na bieżąco dopasowuje parametry generowanego prądu do parametrów domowej sieci, a w przypadku wykrycia jakiejkolwiek awarii – ulega natychmiastowemu wyłączeniu.
Pomiarów dwukierunkowego przepływu prądu, czyli zliczenia energii elektrycznej wyprodukowanej przez naszą instalację oraz pobranej z sieci energetycznej, dokonuje licznik dwukierunkowy. Jest to niezbędny element do prawidłowego funkcjonowania instalacji fotowoltaicznej, który zostanie wymieniony bezpłatnie przez Zakład Energetyczny. Na podstawie dokonanych przez licznik pomiarów następuje późniejsze rozliczenie.
Może dojść do sytuacji, kiedy energii elektrycznej wytworzonej przez instalację będzie za dużo w stosunku do naszego zużycia – wtedy jej wykorzystanie nastąpi w przyszłości. Zamontowana przez nas instalacja funkcjonować będzie w systemie on-grid, więc nadwyżka trafi do sieci energetycznej. Właściciele instalacji o mocy nieprzekraczającej 10kWp w przyszłości będą mogli odebrać 80% wyprodukowanej przez siebie energii, z kolei w przypadku instalacji o mocy między 10 a 50 kWp wartość ta wyniesie 70%.
Każdy moduł fotowoltaiczny tworzą krzemowe ogniwa fotowoltaiczne. Podstawowym urządzeniem fotowoltaicznym do produkcji elektryczności pod wpływem działania światła słonecznego jest ogniwo słoneczne. Moduł fotowoltaiczny to z kolei zestaw wzajemnie połączonych ogniw słonecznych, a panel fotowoltaiczny to zestaw umocowanych wzajemnie modułów połączonych szeregowo i/lub równolegle.
Ogniwa fotowoltaiczne zbudowane są z materiału półprzewodnikowego – najczęściej krzemu. Dostarczana do krzemu energia słoneczna sprawia, że z izolatora (ciała, które nie przewodzi elektryczności) zamienia się on w przewodnik. Ze względu na stopień uporządkowania struktury krystalicznej krzemu wyróżnia się:
W Erato Energy wszystkie montowane przez nas moduły są modułami monokrystalicznymi.
Interesuje Cię fotowoltaika dla domu? Skontaktuj się z nami, aby otrzymać ofertę! Proponujemy kompleksową pomoc w zakresie doboru instalacji – pomożemy Ci w doborze odpowiednich technologii, doradzimy w kwestii finansowania i zaproponujemy instalację dla Twojego domu. Gwarantujemy wsparcie na każdym etapie inwestycji, od montażu po formalności. Napisz do nas i zrób pierwszy krok w kierunku obniżenia swoich rachunków za prąd do kilkunastu złotych miesięcznie!