Przy montażu instalacji fotowoltaicznej bardzo ważna jest jej orientacja. Do paneli powinna docierać maksymalna ilość słońca – tylko wówczas będą odpowiednio wydajne. Intuicyjne wydaje się ustawienie paneli w kierunku południowym, ale możliwe jest też wykonanie instalacji wschód-zachód. W ten sposób można prowadzić produkcję prądu od samego rana aż do wieczora. Czy jednak takie rozwiązanie ma sens? Jaka orientacja modułów fotowoltaicznych będzie korzystniejsza?
Panele fotowoltaiczne potrzebują do wydajnej pracy tylko jednego – słońca. Należy więc za wszelką cenę unikać miejsc montażu, w których mogłyby być zacienione. Najlepiej również, jeśli promienie słoneczne padają na panele prostopadle. Stanowi to oczywiście pewne wyzwanie, ponieważ położenie słońca na niebie zmienia się w zależności od pory dnia i pory roku. Dlatego też należy starannie dobrać położenie i ustawienie paneli, aby rocznie uzyskać maksymalny uzysk energii z instalacji.
Najczęściej montuje się panele fotowoltaiczne na dachu, z nachyleniem ok. 30-45 stopni. Ułożenie bardziej „płaskie” (ok. 10-15%) pomoże wyprodukować więcej energii elektrycznej latem, gdy słońce porusza się wyżej. Dlatego jest przydatne np. w domach letniskowych. Natomiast ułożenie bardziej pionowe (najczęściej nie większe niż 45 stopni) zapewni większą wydajność w zakresie produkcji energii zimą.
Należy pamiętać, że niewielkie różnice w produkcji energii przy danym nachyleniu mogą występować w zależności od rejonu w Polsce, w którym zainstalowana jest fotowoltaika. Na południu kraju za korzystniejsze uważa się nachylenie na poziomie 25-35 stopni, natomiast na północy jest to raczej 30-40 stopni.
Montaż fotowoltaiki skierowanej na południe jest zdecydowanie najpopularniejszy i najczęściej rekomendowany. Uzyskuje się wówczas wysoką produkcję przez większość dnia, niezależnie od pory roku. To jednak nie jedyne rozwiązanie.
W jakim jeszcze kierunku można ustawić panele?
Okazuje się, że instalacja wschód-zachód może być bardzo skuteczna, jeśli tylko zostanie poprawnie dobrana i zamontowana. To rozwiązanie wybierane przede wszystkim przez tych inwestorów, których dach ma połacie skierowane właśnie na wschód i zachód. Alternatywą może być również montaż instalacji PV skierowanej na południe na gruncie, ale nie zawsze jest to możliwe, np. ze względu na zacienienie lub niewielkie rozmiary działki.
To, jakie ustawienie instalacji fotowoltaicznej najlepiej sprawdzi się u Ciebie, zależy od indywidualnych czynników. Najważniejsze są prawidłowe wykonanie projektu i dobór odpowiednich komponentów – dzięki temu instalacja fotowoltaiczna zawsze będzie opłacalna.
Czy instalacja wschód-zachód jest odpowiednia? Jak najbardziej, jeśli wskazują na to warunki. Najczęściej tego typu rozwiązanie stosuje się, gdy nie ma możliwości montażu modułów skierowanych wprost na południe. Ilość wyprodukowanej w skali roku energii jest w tym przypadku niższa o zaledwie kilka procent, o ile parametry całego systemu zostaną prawidłowo dobrane. Wiele zależy od tego, jakie parametry ma dach domu i jak ustawione są jego połacie.
Najlepiej przed podjęciem decyzji skonsultować się z fachowcem, który wykona optymalny projekt i doradzi najlepsze rozwiązanie.
Marzy Ci się instalacja fotowoltaiczna, ale nie wiesz, od czego zacząć? Zwróć się do fachowców. Erato Energy to specjaliści w zakresie fotowoltaiki, którzy chętnie pomogą Ci dobrać i zainstalować maksymalnie wydajny system. Montujemy instalacje fotowoltaiczne dostosowane do potrzeb klienta i pokrywające pełne zapotrzebowanie na prąd Twojego domu lub firmy. Dzięki temu możesz cieszyć się rachunkami niższymi nawet o ponad 90%!
Prawidłowo dobrane i zainstalowane moduły obecnie zwracają się bardzo szybko – zwrot nakładów na inwestycję można zazwyczaj odnotować już po 5 latach. Kolejne kilkadziesiąt lat korzystania z fotowoltaiki to zaś czysty zysk! Skontaktuj się z nami, aby uzyskać dodatkowe informacje na temat oferty lub bezpłatną wstępną wycenę.