Myśląc o panelach fotowoltaicznych, zapewne w pierwszej kolejności wyobrażasz sobie pokryty nimi dach. Należy jednak pamiętać, że nie jest to jedyna dostępna możliwość. Równie dobrym pomysłem, a w niektórych przypadkach nawet lepszym, może być fotowoltaika na gruncie. Dowiedz się, co charakteryzuje ten sposób na montaż paneli fotowoltaicznych i z czym się on wiąże.
To, czy fotowoltaika będzie zamontowana na dachu, czy na ziemi, nie musi mieć żadnego wpływu na jej wydajność. Najważniejsze są bowiem takie czynniki jak odpowiedni kąt nachylenia paneli, orientacja względem stron świata, brak zacienienia i nasłonecznienie w danym punkcie geograficznym. Montaż fotowoltaiki na gruncie różni się jednak od tego na dachu, chociażby w kwestiach technicznych. Czym dokładnie?
Montując panele na dachu, trzeba się liczyć z pewnymi ograniczeniami. Największym może być nachylenie połaci. Jeśli jest zbyt duże (45 stopni lub większe), fotowoltaika nie będzie wystarczająco skuteczna latem, kiedy słońce porusza się wysoko nad horyzontem. Montaż fotowoltaiki na gruncie montuje się jednak na specjalnych konstrukcjach wsporczych, które mogą być umieszczone pod dowolnym, optymalnym kątem. Podobnie jest z kwestią ustawienia względem stron świata. Niektórzy decydują się nawet na montaż paneli fotowoltaicznych na ruchomych wspornikach, które poruszają się wraz ze słońcem, maksymalizując uzysk energii w ciągu dnia.
Konieczność zastosowania konstrukcji wsporczych, które muszą być bardzo solidne i odporne na warunki atmosferyczne, podnosi jednak koszt inwestycji. Dlatego zazwyczaj montaż fotowoltaiki na gruncie jest droższy. Często jednak zwrot z inwestycji jest szybszy dzięki możliwości optymalnego ustawienia paneli słonecznych.
Instalacja fotowoltaiczna na gruncie będzie mieć dokładnie taką samą lub dużo wyższą sprawność jak instalacja na dachu. Największe znaczenie ma położenie paneli względem kierunków świata oraz ich nachylenie. Ważne jest również zacienienie, które negatywnie wpływa na ich pracę. Panele fotowoltaiczne na gruncie są bardziej narażone na cień rzucany przez budynki czy drzewa, ponieważ znajdują się niżej. Na dachu takie ryzyko zazwyczaj jest mniejsze. Wszystko zależy jednak od indywidualnej sytuacji.
Montaż instalacji fotowoltaicznej na gruncie pod względem stosowanych elementów różni się od montażu dachowego tylko koniecznością zastosowania konstrukcji wsporczych.
Zestaw składa się więc z:
Zestaw montażowy na dach jest bardzo podobny. Główną różnicę między podkonstrukcją dachową a gruntową stanowi konstrukcja nośna, fundamentowana w gruncie
Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie może być bardzo dobrym rozwiązaniem, ale czasami po prostu nie jest możliwy.
Wymaga bowiem:
Należy również sprawdzić, czy dysponujesz odpowiednią ilością miejsca. Jeśli jesteś w stanie spełnić wszystkie te warunki, możesz montować panele fotowoltaiczne na gruncie!
Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie jest nieco bardziej skomplikowany ze względu na konieczność uprzedniego wykonania konstrukcji wsporczych.
Jak to wygląda krok po kroku?
Teraz pozostaje już tylko sprawdzić, czy instalacja fotowoltaiczna została zamontowana prawidłowo. Po każdym montażu przeprowadzane jest uruchomienie kontrolne. Po wymianie licznika instalacja będzie gotowa do produkcji prądu.
Zalet montażu paneli fotowoltaicznych na gruncie jest sporo! Najważniejsze z nich to:
To dlatego nierzadko okazuje się, że to właśnie panele fotowoltaiczne montowane na ziemi są najlepszym rozwiązaniem.
Oczywiście ten rodzaj fotowoltaiki nie jest również pozbawiony wad. Można wśród nich wymienić:
Zalety i wady gruntowych instalacji fotowoltaicznych są dość jednoznaczne i w znacznej mierze związane z warunkami charakterystycznymi dla danej działki. Dlatego w wielu przypadkach decyzja jest dość prosta.
Gruntowe instalacje fotowoltaiczne nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę ani jej zgłoszenia, o ile moc instalacji jest niższa niż 50 kWp. Wyjątek stanowi budowa na obszarze wpisanym do rejestru zabytków lub wymagającym oceny pod kątem oddziaływania na środowisko naturalne czy też na obszar Natura 2000.
Niekiedy trzeba również zweryfikować, czy montaż instalacji fotowoltaicznej nie koliduje z wymogami planu miejscowego obowiązującego na danym terenie.
Jeśli chcesz zamontować panele fotowoltaiczne na ziemi, musisz odpowiednio wybrać miejsce. Najważniejsze jest, by dane miejsce nie było zacienione. Do paneli musi bowiem docierać jak najwięcej promieni słonecznych. Należy pamiętać, że konstrukcja powinna być skierowana na południe. Upewnij się, że w danej lokalizacji nie zabraknie Ci powierzchni na montaż paneli o potrzebnej mocy. Sprawdź również rodzaj gleby i upewnij się, że nadaje się do stabilnego montażu konstrukcji wsporczej.
Niezależnie od tego, gdzie chcesz zamontować swoje panele słoneczne, potrzebujesz odpowiedniego sprzętu i fachowego montażu. Wszystko to zapewni Ci Erato Energy. Pomożemy Ci dobrać parametry instalacji i doradzimy w kwestii lokalizacji. Dokonamy również dokładnych kalkulacji, aby zapewnić Ci maksymalne oszczędności. Dowiedz się więcej – skontaktuj się z nami!