Planujesz zamontować na swoim dachu instalację – to świetnie, fotowoltaika to zawsze dobra decyzja! Zastanawiasz się pewnie jednak nad wieloma sprawami, w tym również co z nadprodukcją. Zaraz odpowiemy na pytanie fotowoltaika – co z nadmiarem energii? Temat wcale nie jest taki trudny, jak mógłby się wydawać. Poruszymy takie terminy jak: prosument, opusty, licznik dwukierunkowy, umowa kompleksowa i zaraz wszystko, co związane z nadmiarem energii stanie się jasne. Na samym początku musimy wyjaśnić, dlaczego fotowoltaika generuje nadmiar energii i czy jest to dla Ciebie korzystne.
Zestaw fotowoltaiczny produkuje prąd z wykorzystaniem promieniowania słonecznego. Warto tu nadmienić, że nie chodzi o słońce samo w sobie – zestaw pracuje również w pochmurne dni! To tak, jakbyś mógł wyobrazić sobie dzień bez słońca w czasie swojego urlopu – mimo, że słońce nie świeci i tak się opalasz. I właśnie dlatego fotowoltaika jest taka skuteczna. Tak więc w czasie całego roku Twoja instalacja produkuje prąd za każdym razem, kiedy pada na nie promieniowanie słoneczne. W naszym klimacie, długość dnia oraz ilość dni pogodnych jest większa w okresie letnim, niż w okresie zimowym. Jest więc logiczne, że fotowoltaika pracuje najwydajniej właśnie w miesiącach letnich. W ciągu dnia Twoja produkcja jest najwyższa i zapewniłaby pokrycie wszystkich Twoich potrzeb, ale – zapewne pracujesz, więc bywasz w domu rano i wieczorem. I nagle okazuje się, że Twoje największe zużycie wcale nie jest w czasie dnia, prawda?
Aby Twoja instalacja była wydajna i opłacalna, czyli szybko się zwróciła, dobieramy moc zestawu do Twojego zapotrzebowania. Twoje potrzeby określamy na podstawie zużycia rocznego – wtedy mamy pełny obraz, ile energii naprawdę zużywasz. Ale jak instalacja, która najwięcej produkuje w czasie miesięcy letnich, ma zapewnić wystarczającą ilość energii w miesiącach zimowych? Musi nadprodukować jej nadmiar. Teraz tylko musimy zastanowić się, gdzie moglibyśmy umieścić nadmiar energii tak, żeby go nie stracić. Moglibyśmy na przykład zamontować akumulatory w systemie instalacji off-grid. Dużym minusem akumulatorów jest jednak to, że mają swoją ograniczoną pojemność – i stąd, jak już się naładuje, to nie uda nam się go doładować ‘bardziej’. Musimy więc poszukać rozwiązania, w którym posiadamy swój niekończący się magazyn energii, z którego możemy pobierać energię zawsze, kiedy tego potrzebujemy. I tak przeszliśmy do sedna pytania Fotowoltaika – co z nadmiarem energii? Tutaj z pomocą przychodzi nam Zakład Energetyczny.
Instalacja typu on-grid cechuje się tym, że przy pomocy Twojej własnej instalacji elektrycznej, podłączona jest do sieci energetycznej. Za każdym razem, kiedy Twoja instalacja nie produkuje wystarczającej ilości energii na Twoje bieżące zużycie (np. w nocy), korzystasz z prądu dostarczonego przez Zakład Energetyczny – tak jak do tej pory. Nowością dla Ciebie będzie natomiast fakt, że kiedy Twoja instalacja produkuje więcej energii niż aktualnie zużywasz – Zakład Energetyczny odbiera od Ciebie nadwyżki energii. Może się to odbywać dzięki temu, że po przyłączeniu instalacji i zgłoszeniu jej do Zakładu, Twój licznik zostanie wymieniony na dwukierunkowy. Twój dostawca energii ma na to 30 dni i jest to całkowicie bezpłatne. Podpisujesz również nowy rodzaj umowy – umowę kompleksową – czyli taką, która pozwala na rozliczanie dystrybucji i sprzedaży energii. Na każdym Twoim kolejnym rachunku za prąd będziesz widzieć rozliczenie – energii wprowadzonej, energii pobranej oraz opłat stałych za przesył energii.
Prosument, to zgodnie z Ustawą o odnawialnych źródłach energii osoba, która wytwarza energię elektryczną na własne potrzeby w mikroinstalacji. Ustawa ta gwarantuje Ci, że Twój sprzedawca energii będzie mieć obowiązek odebrać i rozliczać energię pochodzącą z Twojej instalacji fotowoltaicznej. Twój operator ponosi jednak koszty zarządzania Twoją energią, stąd ustawa określa również zasady jej rozliczenia. I tak dla instalacji o mocy do 10 kW (jako ciekawostka – tylko instalacje o mocy 2kW – 10kW mogą zostać objęte dotacją Mój Prąd), jest to rozliczenie 1:0.8. Oznacza to, że z każdej wprowadzonej przez Ciebie kilowatogodziny, z sieci wróci do Ciebie jej 80%. Natomiast dla instalacji o mocy powyżej 10 kW stosunek wynosi 1:0.7. Zapewne poświęcisz teraz chwilę, aby zastanowić się, czy to, że stracisz swoje 20% jest fair. My uważamy, że tak – dzięki temu nie musisz ponosić dodatkowych kosztów na akumulatory, dodatkowe opłaty w umowach czy koszty przesyłu.
Wędruje do sieci energetycznej. I wraca – zawsze, gdy tego potrzebujesz. Obrazując, można to uprosić tak, że nadwyżki prądu wyprodukowane w lecie posłużą na pokrycie Twojego niedoboru energii w zimie, kiedy ilość dni pogodnych jest mniejsza, a zużycie prądu jest większe. Dlaczego większe? Szybciej robi się ciemno, więcej czasu po południami spędzamy w domu, dodatkowo ogrzewamy swoje domy – nasze potrzeby są wtedy wzmożone. Jak więc Twoja instalacja ma wyprodukować wartość Twojego rocznego zużycia, skoro 20% z tego jest przeznaczone na rozliczenie z dostawcą? Bardzo prosto – tak określamy moc Twojej instalacji, by produkowała 20% niż zużywasz. W ciągu roku fotowoltaika zbilansuje się pod względem zapotrzebowania do zużycia. Klimat się jednak zmienia – z powodu coraz wyższych temperatur w lecie, popularne staje się np. korzystanie klimatyzacji. Możesz rozważyć, czy nie będziesz planować takich instalacji w przyszłości – być może Twoja instalacja powinna być odrobinę większa.
Więcej odpowiedzi na nurtujące Cię pytania odnajdziesz w zakładce Baza Wiedzy. Jeśli chciałbyś się z nami skontaktować, zapraszamy Cię do zakładki Kontakt. Jesteśmy też na Facebooku.
Przydatne linki:
Ustawa z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii