W ostatnim czasie wiele słyszysz o fotowoltaice i instalacjach fotowoltaicznych. Również o odnawialnych źródłach energii, a także byciu ekologicznym. Dzieje się tak, ponieważ wiele osób zaczyna interesować się tematem, ale również dzięki rządowym programom dofinansowania (np. MójPrąd). Co to w ogóle jest Fotowoltaika i komu jest to przydatne?
Fotowoltaika, lub instalacja fotowoltaiczna, to zestaw produkujący prąd z energii słońca. Instalacja składa się z kilku urządzeń, które wspólnie dają oczekiwany efekt – czyli dodatkową energię elektryczną w naszej domowej instalacji. Jak się to dzieje? Panele (moduły), zamontowane np. na dachach budynków, wystawione na działanie promieniowania słonecznego produkują prąd stały. Potem za pomocą inwertera (falownika) jest on przekształcany w prąd zmienny, taki, jaki płynie w naszych domowych instalacjach.
Jest ich bardzo wiele, jednak najważniejsze z nich:
To zależy od tego jaka instalacja zmieści się na dachu, jakie jest zużycie prądu i jakiej klasy sprzęt zostanie zamontowany. Generalnie jest tak, że za wyższą ceną kryją się zazwyczaj lepsze parametry zestawu, wyższe uzyski z tej samej powierzchni oraz dłuższa gwarancja producenta. Do tego bardzo ważna jest długość gwarancji udzielana przez firmę montującą na sam montaż (Erato Energy – 5 lat gwarancji). Tylko połączenie najlepszej jakości materiałów i profesjonalnego montażu gwarantują zadowolenie na lata.
Wracając do kosztów – dla obrazowego przykładu wybierzemy domek jednorodzinny o rachunkach w wysokości ok. 2640zł rocznie (220 zł miesięcznie). Taki domek potrzebować będzie instalacji ok. 5kWp – w zależności od mocy, około 16 szt. paneli fototowoltaicznych. Wycena na taką instalację, w zależności od wybranych produktów, powinna wynosić ok. 20000zł na dobrych panelach monokrystalicznych. Uwaga: każda oferta przygotowywana jest indywidualnie i zależy od wielu czynników.
Pewnie! Więc przeliczmy to z dofinansowaniem. Mamy 20000zł na fakturze VAT 8% (montaż na domu jednorodzinnym), otrzymujemy dofinansowanie, np. dla programu Mój Prąd = 5000zł. Zostaje 15000zł kosztów poniesionych przez Inwestora. I teraz możemy od tej kwoty rozliczyć ulgę podatkową. Dla osoby rozliczającej się na zasadach ogólnych, podatkiem od dochodów 18%, oznacza to dodatkowe 2700 zysku (nie odprowadzonego podatku). Czyli całkowity koszt instalacji 5kWp, która działać będzie kilkadziesiąt lat wyniósłby 12300zł. Oznacza to, że koszt zwraca się już w 3 – 4 lata. A zyski będą trwać i trwać – wystarczy obserwować i czerpać przyjemność z naszych wyników.
Na co więc jeszcze czekasz? Instalacja to same korzyści!
Chciałbyś wiedzieć więcej? Zajrzyj do Bazy Wiedzy – znajduje się tam sporo przydatnych informacji nt. instalacji, jej działania, uruchomienia – wszystko, co chciałby wiedzieć Inwestor planujący założenie instalacji fotowoltaicznej.
Ale jesteśmy też my! Doradzimy, pomożemy w wyborze, zaprojektujemy i wycenimy. A na koniec fachowo zamontujemy. Co potrzebujemy wiedzieć? Jakie jest Twoje zużycie, jak wygląda dach, gdzie znajduje się budynek. Napisz do nas: kontakt@midar.pl, skontaktuj się poprzez formularz kontaktowy lub po prostu zadzwoń! Jesteśmy też na Facebooku. Czekamy na Ciebie!