Panele fotowoltaiczne goszczą na coraz większej liczbie dachów w Polsce. To nowoczesny i bardzo ekonomiczny sposób wytwarzania energii elektrycznej. Jednak czy możliwe jest ogrzewanie domu przy pomocy instalacji PV? Jak w praktyce wygląda takie rozwiązanie? Czy to się opłaca? Oto najważniejsze informacje.
Czy możliwe jest wykorzystanie paneli fotowoltaicznych do ogrzewania budynku? W bezpośredni sposób – nie. Instalacja PV nie służy do generowania energii cieplnej, ale ma za zadanie przetwarzania promieniowania słonecznego na prąd. Moduły fotowoltaiczne, choć na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie do kolektorów słonecznych, działają na zupełnie innej zasadzie. Nie wykorzysta się więc ich wprost, jak drugiego wymienionego typu urządzeń, do podgrzewania ciepłej wody użytkowej.
To jednak wcale nie oznacza, że instalacja fotowoltaiczna jest nieprzydatna do stworzenia taniego systemu ogrzewania. Wręcz przeciwnie! Wystarczy wybrać źródło ciepła działające w oparciu o energię elektryczną i zasilać ją darmowym prądem generowanym przez system PV.
Już wiesz, że ogrzewanie z wykorzystaniem fotowoltaiki jest możliwe do wdrożenia. A czy jest opłacalne? Jak najbardziej tak!
Warto pamiętać, że:
To sprawia, że połączenie fotowoltaiki z odpowiednio dobranym typem ogrzewania elektrycznego może się przełożyć na znaczące oszczędności finansowe – zwłaszcza w porównaniu z korzystaniem z tradycyjnych, nieodnawialnych źródeł, np. z węgla. Ile dokładnie można zaoszczędzić rocznie? Nie da się wskazać konkretnej kwoty. Jednak doświadczenia naszych Klientów pokazują, że rachunki za prąd mogą się obniżyć nawet o ok. 80%, także w przypadku korzystania z ogrzewania elektrycznego.
Ponadto inwestując w fotowoltaikę, możesz skorzystać z licznych dopłat, dotacji, a także z ulgi termomodernizacyjnej, co dodatkowo obniża ostateczny koszt inwestycji.
Ogrzewanie zasilane prądem działające w połączeniu z fotowoltaiką jest w pełni ekologicznym rozwiązaniem – możesz z niego korzystać bez obawy o emisję CO2 czy zanieczyszczeń do środowiska naturalnego. Dlatego nie musisz się obawiać, że za jakiś czas, z uwagi na zmianę norm emisji zanieczyszczeń, zostaniesz zmuszony do dokonania kolejnej zmiany systemu ogrzewania.
W przypadku ogrzewania zasilanego prądem nie ma konieczności wykonywania uciążliwych czynności, np. związanych z czyszczeniem i konserwacją kotła. Nie ma także potrzeby zamawiania i odbioru paliwa stałego – np. zakupu drewna, ekogroszku czy biomasy. Źródłem zasilania jest energia elektryczna, której większość powstanie bezkosztowo, w wyniku pracy instalacji fotowoltaicznej.
Instalacja fotowoltaiczna jest punktem wyjścia do montażu różnych systemów ogrzewania, które są zasilane prądem. Wynika to stąd, że instalacja nie zasila bezpośrednio źródła ciepła, a dostarcza zwiększoną ilość prądu do Twojej instalacji – to ona pokryje przewidywane zużycie prądu na ogrzewanie.
To, który z dostępnych systemów wybierzesz, jest uzależnione m.in. od warunków technicznych w budynku, dostępnego budżetu oraz indywidualnych preferencji. Oto przegląd rozwiązań, na które warto zwrócić uwagę.
Pompy ciepła same w sobie są urządzeniami bazującymi na odnawialnych źródłach energii. Aby wytworzyć ciepło, pobierają energię z gruntu, wody lub powietrza i przetwarzają je w odpowiednich procesach termodynamicznych. Do ich pracy jest wymagana również energia elektryczna – jest źródłem zasilania całego systemu. Jeśli pochodzi bezpośrednio z fotowoltaiki lub ze zmagazynowanych w sieci zasobach wyprodukowanych przez przydomową instalację, praca całego systemu może być zupełnie bezkosztowa. Dużą zaletą korzystania z pompy ciepła jest także brak konieczności tworzenia oddzielnej kotłowni.
Trzeba jednak pamiętać, że zakup pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznej jednocześnie to bardzo poważny wydatek. Z drugiej strony trzeba mieć świadomość, że sama pompa ciepła zużywa bardzo dużo prądu. Dlatego jej montaż bez fotowoltaiki okaże się rozwiązaniem dużo droższym w eksploatacji niż koszt zakupu obu instalacji jednocześnie.
Kotły elektryczne mogą zasilać różne typy instalacji grzewczych na prąd. Można je wykorzystać, tworząc typową instalację grzewczą c.o. opartą o grzejniki, jak również system ogrzewania płaszczyznowego czy – coraz popularniejszego – podłogowego. Dwufunkcyjne kotły mogą być też wykorzystane do podgrzewania c.w.u., łącząc dwie funkcje w jednej. To rozwiązanie tańsze niż inwestycja w pompę ciepła. Trzeba jednak pamiętać, że kocioł ma znacznie niższe współczynniki wydajności – mówiąc najprościej, pobierając 1 kWh prądu produkuje nawet 5-krotnie mniej ciepła niż pompa ciepła.
W ostatnich latach coraz więcej inwestorów skłania się do wykorzystania energii elektrycznej do zasilania folii lub mat grzewczych na podczerwień. Folie grzewcze można zamontować na przykład na podłodze albo na ścianach – eliminując w ten sposób obecność grzejników. Generowane promieniowanie podczerwone pozwala na równomierne rozprowadzenie ciepła w całym wnętrzu, a system działa zupełnie bezobsługowo. Nie ma też konieczności inwestowania w kocioł. W przypadku korzystania z tego rozwiązania trzeba jednak rozważyć, jak będzie wyglądała dostawa c.w.u.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, który typ ogrzewania najbardziej opłaca się połączyć z montażem paneli PV. Wszystko zależy od tego:
Jeśli jesteś na etapie budowy domu lub przed Tobą modernizacja systemu grzewczego, skontaktuj się z ekspertem Erato Energy. Przeanalizujemy Twoją sytuację i doradzimy, jaką moc instalacji PV dobrać, aby uzyskać długofalowe korzyści finansowe.