FOTOWOLTAIKA – BAZA WIEDZY
Finansowanie Twojej instalacji fotowoltaicznej
Znajdziesz tu najważniejsze informacje o fotowoltaice, przydatne dla każdego, kto rozpoczyna swoją przygodę z instalacjami fotowoltaicznymi. Fotowoltaika – baza wiedzy. Podstawowe definicje odnajdziesz ą w słowniczku pojęć. Wiele Twoich wątpliwości rozwieją odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, które możesz przeglądać w formie rozwijanej listy. W poradniku inwestora, który na bieżąco aktualizujemy, dowiesz się o nowościach i ciekawostkach, które będą dla Ciebie przydatne.
Panele (moduły)
Prostokątny panel, składający się z ogniw fotowoltaicznych, pokryty szkłem. Pod wpływem działania światła dziennego (słonecznego), produkuje energię elektryczną. W instalacji fotowoltaicznej, łączy się ze sobą od kilku do kilkudziesięciu paneli dla uzyskania oczekiwanej mocy produkcyjnej.
Inwerter
Zwany inaczej falownikiem, konwerterem, przetwornicą. Ma za zadanie zmieniać wartość napięcia i natężenia do dostosowanej do odbioru przez urządzenia elektryczne. Konwertuje prąd stały na prąd zmienny, zapewniając możliwość wykorzystania energii w układzie elektrycznym obiektu.
Prąd stały
Direct Current – DC. Prąd produkowany przez panele fotowoltaiczne, charakteryzuje się stałym zwrotem oraz kierunkiem przepływu ładunku elektrycznego. Aby wykorzystać prąd stały musimy dostować go do parametrów naszej instalacji elektrycznej (inwerter).
Prąd zmienny
Alternating Current – AC. Prąd, jaki znajduje się w naszych gniazdkach elektrycznych (sieci niskiego napięcia), charakteryzuje się zmienną wartością chwilową natężenia. Napięcie w Polsce wynosi 230V/50Hz i jest to wartość wyjściowa, którą przekazuje inwerter do instalacji elektrycznej.