Słyszałeś już, że możesz otrzymać 5000zł dotacji na fotowoltaikę w ramach programu Mój Prąd? Planujesz zamontować instalację fotowoltaiczną? Zastanawiasz się, czy otrzymasz środki z rządowego programu? Jak to działa i kto rozpatrzy Twój wniosek? Program priorytetowy Mój Prąd powstał, by zwiększyć produkcję energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zajmuje się rozpatrywaniem wniosków.
NFOŚiGW przyznaje dotacje w formie bezzwrotnego dofinansowania na fotowoltaikę w wysokości 5000zł. Budżet przeznaczony na realizację programu Mój Prąd wynosi aż miliard złotych (1 000 000 tys. zł). Oznacza to, że jako jedna z 200 000 osób fizycznych, które złożą wniosek, otrzymasz pozytywną decyzję oraz dofinansowanie na fotowoltaikę w formie dotacji o wysokości 5000 złotych. Nie musisz zwlekać z decyzją – im szybciej instalacja będzie dla Ciebie pracować, tym szybciej poczujesz korzyści z jej posiadania.
Co obejmiesz dofinansowaniem? Otrzymasz dofinansowanie na zakup, montaż oraz uruchomienie i odbiór instalacji fotowoltaicznej. Prawidłowy wniosek złożysz na instalację, która posiadać moc elektryczną między 2kW a 10kW (mikroinstalacja) – oraz którą przeznaczysz na potrzeby istniejącego budynku mieszkalnego. Zapewne jednak zlecisz tę usługę doświadczonej firmie – to bardzo dobra decyzja, ważne jest, abyś montując instalację fotowoltaiczną zaufał pomocy profesjonalistów. Uwaga: o dofinansowanie nie możesz ubiegać się, jeśli chcesz zwiększyć moc istniejących już instalacji.
Dofinansowanie możesz otrzymać, jeśli jesteś osobą fizyczną oraz zamontujesz instalację, która wytwarzać będzie energię, która zaspokoi potrzeby Twojego budynku mieszkalnego. Dodatkowo musisz zawrzeć umowę kompleksową z Zakładem Energetycznym. Instalacje on grid, czyli te połączone z siecią, działają zgodnie z powyższymi wymaganiami. Jeśli nie wiesz, jakiej instalacji potrzebujesz – skontaktuj się z nami – pomożemy Ci dobrać Twoją idealną instalację.
Jakie musisz spełnić warunki, by spełnić wymogi programu? Kwota dotacji, o którą zawnioskujesz, może wynosić do 50% kosztów kwalifikowanych, jednak nie otrzymasz więcej niż 5000zł. Urządzenia, które zamontujesz, muszą być nowe oraz wyprodukowane nie wcześniej niż 24 miesiące przed ich zamontowaniem. Nie musisz się martwić – profesjonaliści pracują wyłącznie na takich urządzeniach. Dofinansowanie otrzymasz jednokrotnie w ramach jednej umowy kompleksowej. Uwaga: nie otrzymasz dofinansowania na instalację która została sfinansowana lub zrealizowana z innych środków publicznych (np. przetargu, programu Czyste Powietrze, dofinansowań lokalnych).
Planujesz skorzystać z ulgi podatkowej? To świetny pomysł – oczywiście, że możesz z niej skorzystać! Ulga podatkowa sprawi, że zyskasz dodatkowe środki w rozliczeniu rocznym, a Twoja instalacja będzie dla Ciebie jeszcze bardziej korzystna. Od kwoty, którą przedstawisz do odliczenia od podatku, musisz odjąć wysokość dofinansowania. Pozostałą kwotę rozlicz w ramach ulgi podatkowej. Uwaga: dobra wiadomość – dotacja z programu Mój Prąd jest zwolniona od podatku dochodowego. Więcej informacji nt. ulgi podatkowej znajdziesz tutaj: Ulga podatkowa – do 53 tysięcy na fotowoltaikę.
Jakie dokumenty musisz dostarczyć, gdy będziesz już składać wniosek o dotację? Wystarczy, że poprawnie wypełnisz wniosek o udzielenie dofinansowania, dołączysz kopię faktury za dostawę i montaż, którą opatrzymy adnotacją ‘Zgłoszono do Programu Priorytetowego Mój Prąd’, a także uzyskasz zaświadczenie o przyłączeniu przez Zakład Energetyczny. Nie musisz robić tego sam, pomożemy Ci przejść przez wszystkie niezbędne formalności.
Kiedy możesz złożyć wniosek? Pierwszy nabór już się zakończył, jednak nie przejmuj się, nic straciłeś! Drugi nabór już jest ogłoszony, a wnioskować możesz w terminie od 13.01.2019r. lub do wyczerpania środków. W ramach drugiej tury możesz wnioskować o dofinansowanie dla instalacji, które podłączyłeś do sieci po 23.07.2019r. Program Mój Prąd realizowany będzie w latach 2019 – 2025.
Więcej dowiesz się pod poniższym linkiem:
Mój Prąd – Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej